Do Česka se vrátí sopranistka Flemingová, oslaví výročí sametové revoluce

ČTK ČTK
19. 3. 2019 12:31
Americká operní hvězda Renée Flemingová zazpívá 9. července ve Smetanově síni Obecního domu, doprovodí ji Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Stane se tak na koncertu věnovaném 30. výročí sametové revoluce.
Renée Flemingová v Pražské křižovatce roku 2009 oslavila 20. výročí sametové revoluce.
Renée Flemingová v Pražské křižovatce roku 2009 oslavila 20. výročí sametové revoluce. | Foto: ČTK

Dirigovat bude jeden z významných žáků Leonarda Bernsteina a stálý spolupracovník pražských symfoniků, letos šestašedesátiletý Elli Jaffe.

Renée Flemingová.
Renée Flemingová. | Foto: FOK

Šedesátiletá pěvkyně přednese árie z oper i operet nebo muzikálové písně. Na programu budou díla Georga Friedricha Händla, Franze Schuberta, Giacoma Pucciniho, Franze Lehára, Friedricha von Flotowa a Antonína Dvořáka.

"Je pro nás velkou ctí, že se Renée Flemingová vrací k orchestru FOK, se kterým před lety v Praze zpívala Václavu Havlovi," říká ředitel orchestru Daniel Sobotka. "Flemingová má hluboký vztah k našim novodobým dějinám. Koncert tedy bude prvním z projektů, které věnujeme 30. výročí sametové revoluce," dodává.

Pěvkyně, jež obdivovala bývalého českého prezidenta Václava Havla, v Česku poprvé účinkovala na zámku v Nelahozevsi roku 1996. V únoru 2009 zpívala na koncertě, který v Praze ke 20. výročí 17. listopadu uspořádal Václav Havel a na kterém vystoupily také popové, rockové a folkové hvězdy Suzanne Vega, Lou Reed nebo Joan Baezová.

Mnohokrát oceňovaná sopranistka Renée Flemingová se narodila 14. února 1959 v rodině pěveckých pedagogů v pensylvánské Indianě. První větší roli dostala v Salcburku roku 1986 jako Konstancie v Mozartově Únosu ze serailu.

Renée Flemingová v Praze roku 2009 zazpívala árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. | Video: Česká televize

Na evropskou scénu prorazila v roce 1993 jako Armida na Rossiniho festivalu v Pesaru.

V newyorské Metropolitní opeře prvně zpívala roku 1991, kdy zaskočila v roli hraběnky v Mozartově Figarově svatbě. Členkou této scény a jednou z největších hvězd pak Flemingová byla až do roku 2017.

Mezi nejoblíbenější party Flemingové patří Dvořákova Rusalka, kterou zpívá česky. Pěvkyně zastává názor, že opery by měly být zpívány v původních jazycích. Když Flemingová roku 2014 zpívala Rusalku v Metropolitní opeře, přímý přenos sledovali diváci nejen v českých kinech, ale také na zdejších náměstích.

Diváci na náměstí Republiky v Praze roku 2014 sledovali přímý přenos Rusalky z Met v hlavní roli s Renée Flemingovou.
Diváci na náměstí Republiky v Praze roku 2014 sledovali přímý přenos Rusalky z Met v hlavní roli s Renée Flemingovou. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 49 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy