Půjčovna klavírů v Praze je zrekonstruována, nástroje nabízí za stokoruny měsíčně

ČTK ČTK
19. 9. 2021 14:06
Za cenu od několika stokorun měsíčně si lze půjčit domů piano od Českého hudebního fondu. Služba je určena těm, pro něž by jednorázový nákup nástroje byl příliš drahý, například pro rodiče začínajících hráčů, kde není jisté, zda u klavíru vydrží.

Fond zajišťuje i dopravu a ladění nástroje, půjčit si klavír je možné osobně, pro školu, na oslavu, koncert či třeba do kavárny. Půjčovna pianin a koncertních křídel byla v pražských Radlicích tento týden otevřena po rekonstrukci.

Český hudební fond má pobočky také v Brně, Ostravě a Lanškrouně. O nástroje pečují profesionálové, kteří zajišťují veškerý servis. Ve znovuotevřené pražské půjčovně si lze piano vyzkoušet a vybrat to, které pak v domácnosti, škole nebo kavárně může zůstat klidně několik let. V Praze je k dispozici 40 nástrojů.

Český hudební fond díky dlouhé tradici disponuje majetkem, který mu umožňuje o klavíry pečovat a pořizovat nové výkupem pozůstalostí či od orchestrů.

V době, kdy byly základní umělecké školy zavřené kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, se klavíry vracely, zájem je ale jinak setrvalý. Fond nabízí možnost pronájmu od šesti měsíců až na dobu neurčitou. Půjčovné činí od 350 do 800 korun měsíčně.

Český hudební fond byl jedním ze šesti kulturních fondů zřízených státem v roce 1954. Pět let po sametové revoluci majetek přešel na Nadaci Český hudební fond, která pak koncem 90. let zřídila obecně prospěšnou společnost.

Od té doby fond provozuje a poskytuje služby spojené s hudebním životem, kromě nástrojů půjčuje hudební materiály ke koncertnímu provedení skladeb nebo pro studijní účely.

Lidé v Americe jsou víc otevření k vnímání jiné kultury, to je bohatství USA, Ameriku dělají imigranti. říká Tomáš Kačo, který zahrál v Carnegie Hall | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Policie obvinila muže, který ubodal britského poslance, z vraždy a přípravy teroristického činu

Z vraždy a přípravy teroristického činu britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho Harbiho Aliho, který v pátek ubodal konzervativního poslance Davida Amesse. Pětadvacetiletý muž byl obviněn na základě závěrů vyšetřování protiteroristické jednotky. Jeho motiv byl podle vyšetřovatelů náboženský i ideologický, píše Reuters.

"Tato vražda má spojitost s terorismem, má souvislost s náboženskou i ideologickou motivací. Muž byl také obviněn z přípravy teroristického činu. Vyplývá to z přezkumu důkazů shromážděných metropolitní policií při vyšetřování," uvedl Nick Price, vedoucí divize speciální kriminality a boje proti terorismu britské prokuratury.

Ali Harbi Ali napadl nožem konzervativního zákonodárce Davida Amesse při jeho pátečním setkání s voliči. Amess svým zraněním na místě podlehl. Pachatel byl později zadržen na základě zákona o terorismu. Incident se odehrál v metodistickém kostele v Leigh-on-Sea v hrabství Essex, které Amess téměř 40 let zastupoval.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Facebook podepsal s některými francouzskými vydavateli dohodu, podle které by měl platit za zpravodajský obsah

Společnost Facebook podepsala s některými francouzskými vydavateli zpráv licenční dohodu, na jejímž základě by měla platit za zpravodajský obsah.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ kvůli konci Bohemia Energy navyšuje kapacitu call center

Energetická společnost ČEZ výrazně navyšuje kapacity call center a kontaktních míst. Důvodem je ukončení činnosti dodavatele Bohemia Energy, bývalí klienti by neměli ČEZ kontaktovat sami, mají počkat, až se jim pracovníci ozvou sami, uvedli dnes představitelé společnosti ČEZ na tiskové konferenci. ČEZ plní roli dodavatele poslední instance pro asi 400 000 zákazníků dodavatelů, kteří ukončili činnost.

Zákaznické požadavky u ČEZ nyní zajišťuje 270 interních a 30 externích operátorů. ČEZ chce počet externích pracovníků callcenter navýšit až o 150. ČEZ Prodej nabírá nové operátory do call center, uzavřel smlouvy i s externími call centry, maximálně posílena byla také obsluha na pobočkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ostrově La Palma kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi

Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na čtvrtek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Zemřela ale zřejmě zvířata, ač mnohá se podařilo zachránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky". V plánu má pokusit se dohodnout s věřiteli na prodloužení splatnosti dluhopisů a na dalších "alternativních" opatřeních.

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy