Pro lepší zážitek z hudby. Maďarský šéfdirigent vymyslel akustickou roušku

Reuters Kultura Reuters, Kultura
14. 9. 2020 12:07
Když maďarský dirigent Iván Fischer na koncertě v Budapešti viděl hlediště plné lidí v rouškách, dostal nápad – a rozhodl se proměnit nepopulární pandemickou pomůcku v nástroj, díky němuž lidé lépe uslyší.

Fischerova rouška pro lepší zážitek z hudby má kolem uší dva výběžky připomínající obří dlaně, které jsou připevněné k části roušky zakrývající ústa a nos. Vytvarované jsou tak, aby lidem v době koronaviru umožnily lépe vnímat akustiku.

"Napadlo mě, že by ten tvar kolem uší měl připomínat ruku, protože když přiložíme ruku k uchu," vysvětluje Fischer a názorně to demonstruje, "vždycky druhého slyšíme zřetelněji, a stejně tak hudba se tímto způsobem poslouchá lépe".

Fischer, dlouholetý šéfdirigent Budapešťského festivalového orchestru, tvrdí, že s touto rouškou je na koncertech lépe slyšet. Efekt prý maličko připomíná poslech koncertu v kostele, zvlášť dobře jsou slyšet vřelé spodní tóny a obecně mají nástroje ostřejší kontury, míní.

Rouška v Maďarsku rychle získává popularitu. Při pátečním koncertu Budapešťského festivalového orchestru už ji na sobě měly tucty lidí usedajících v hledišti.

Rouška stojí 8000 forintů, v přepočtu 600 korun, a objednat se dá na stránkách orchestru v černém i bílém provedení.

Podle jedné z posluchaček pátečního koncertu Zsuzsy Hunyadi-Zoltánové je dojem z hudby ve Fischerově roušce "jednoznačně lepší", jak řekla.

"Mnohem víc se na hudbu soustředím. Zkusila jsem to s ní i bez ní a efekt je jednoznačný," říká.

Devětašedesátiletý Iván Fischer roku 1983 s klavíristou Zoltánem Kocsisem založili Budapešťský festivalový orchestr, dnes označovaný za jedno z deseti nejlepších těles na světě. Od začátku mu vtiskli parametry mimořádné souhry, blízké až komorní hudbě, zároveň dynamického, avšak homogenního symfonického zvuku.

Iván Fischer navíc vyznává přesvědčení, že člověk má hrát hudbu, kterou miluje. Proto prý uvádí jen skladby, s nimiž se ztotožňuje. V minulosti orchestr pod Fischerovým vedením několikrát vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Iván Fischer představuje svou akustickou roušku. | Video: Budapest Festival Orchestra
 

Právě se děje

před 40 minutami

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské unie. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zakáže dalším představitelům členských zemí a institucí EU vstup do Ruska, ale mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na tiskové konferenci neupřesnila, kdo bude postižen. Počet osob figurujících na ruské černé listině bude podle ní stejný jako počet Rusů na sankčním seznamu EU.

EU podle mluvčí v poslední době podnikla řadu nepřátelských kroků vůči Rusku a ruským občanům. Blok uplatňuje sankce bez ohledu na mezinárodní právo a kvůli "vymyšleným, absurdním záminkám", uvedla Zacharovová. Moskva podle ní opakovaně varovala unii před zhoubností takového přístupu, ale "v EU ignorují naše návrhy vést věcný, profesionální dialog na základě faktů, a jako dříve dávají přednost sankcím". "Pokud EU bude pokračovat v tomto konfliktním přístupu, vyhrazujeme si právo adekvátně reagovat," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy