Pro lepší zážitek z hudby. Maďarský šéfdirigent vymyslel akustickou roušku

Reuters Kultura Reuters, Kultura
14. 9. 2020 12:07
Když maďarský dirigent Iván Fischer na koncertě v Budapešti viděl hlediště plné lidí v rouškách, dostal nápad – a rozhodl se proměnit nepopulární pandemickou pomůcku v nástroj, díky němuž lidé lépe uslyší.

Fischerova rouška pro lepší zážitek z hudby má kolem uší dva výběžky připomínající obří dlaně, které jsou připevněné k části roušky zakrývající ústa a nos. Vytvarované jsou tak, aby lidem v době koronaviru umožnily lépe vnímat akustiku.

"Napadlo mě, že by ten tvar kolem uší měl připomínat ruku, protože když přiložíme ruku k uchu," vysvětluje Fischer a názorně to demonstruje, "vždycky druhého slyšíme zřetelněji, a stejně tak hudba se tímto způsobem poslouchá lépe".

Fischer, dlouholetý šéfdirigent Budapešťského festivalového orchestru, tvrdí, že s touto rouškou je na koncertech lépe slyšet. Efekt prý maličko připomíná poslech koncertu v kostele, zvlášť dobře jsou slyšet vřelé spodní tóny a obecně mají nástroje ostřejší kontury, míní.

Rouška v Maďarsku rychle získává popularitu. Při pátečním koncertu Budapešťského festivalového orchestru už ji na sobě měly tucty lidí usedajících v hledišti.

Rouška stojí 8000 forintů, v přepočtu 600 korun, a objednat se dá na stránkách orchestru v černém i bílém provedení.

Podle jedné z posluchaček pátečního koncertu Zsuzsy Hunyadi-Zoltánové je dojem z hudby ve Fischerově roušce "jednoznačně lepší", jak řekla.

"Mnohem víc se na hudbu soustředím. Zkusila jsem to s ní i bez ní a efekt je jednoznačný," říká.

Devětašedesátiletý Iván Fischer roku 1983 s klavíristou Zoltánem Kocsisem založili Budapešťský festivalový orchestr, dnes označovaný za jedno z deseti nejlepších těles na světě. Od začátku mu vtiskli parametry mimořádné souhry, blízké až komorní hudbě, zároveň dynamického, avšak homogenního symfonického zvuku.

Iván Fischer navíc vyznává přesvědčení, že člověk má hrát hudbu, kterou miluje. Proto prý uvádí jen skladby, s nimiž se ztotožňuje. V minulosti orchestr pod Fischerovým vedením několikrát vystoupil na festivalu Pražské jaro.

Iván Fischer představuje svou akustickou roušku. | Video: Budapest Festival Orchestra
 

Právě se děje

před 5 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy