Praha chce v srpnu vypsat architektonickou soutěž na budovu Vltavské filharmonie

Praha dobíhá svět. Chce postavit futuristickou budovu Vltavské filharmonie
Studentské návrhy nové budovy filharmonie v Praze z roku 2014 - Vojtěch Ružbatský, Fakulta architektury ČVUT - Karlovo náměstí
Auditorium na Tenerife
Koncertní a konferenční centrum Harpa v islandském Reykjavíku
Centrum hudby ve finských Helsinkách
Foto: Shutterstock
ČTK ČTK
8. 6. 2021 14:15
Hlavní město v polovině srpna vypíše mezinárodní architektonickou soutěž pro podobu nové filharmonie na Vltavské. Návrh by měl být znám v květnu příštího roku, projekt má být hotov v roce 2025. Celkově bude budova stát 6,1 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy mají tvořit stavební náklady a zbytek náklady na vytvoření projektu.

"Zájem soutěžit předběžně potvrdilo 23 zahraničních ateliérů a také celá řada tuzemských. Očekáváme skvělou účast a nadčasové návrhy, které posunou již tak bohatou architekturu Prahy ještě o stupeň výše," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že stavba bude obrovským podnětem a pobídkou pro hudební kulturu i hudební život celé země. "Jsme připraveni se podílet na této stavbě, máme připraveno memorandum, a já osobně pokládám tuto věc za nezbytnost," prohlásil.

Porota bude mít 11 hlasujících členů a zasednou v ní například architekti Josef Pleskot a Michal Sedláček. "Jednáme i s dalšími významnými architekty," řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček z TOP 09. Podle něho půjde také o zahraniční jména. V porotě dále zasednou zástupci města jako Hřib, Hlaváček, starosta Prahy 7 Jan Čižinský z hnutí Praha sobě nebo vedoucí projektového týmu filharmonie a architekt Martin Krupauer.

Přispěje stát i investoři, věří Praha

Na takzvané skicovné a odměny pro zapojená studia dá město 18 milionů korun. Celkem bude soutěž a první část přípravy projektové dokumentace stát 750 milionů korun, následné fáze mají vyjít na dalších 450 milionů korun. Zapojení státu a případných soukromých investorů nastane až po zahájení stavby, se kterým se počítá v roce 2027. Hotovo by podle navrženého harmonogramu mělo být v roce 2031.

Zapojení soukromých peněz doporučila analýza, kterou si město nechalo vypracovat. Memorandum o spolupráci, jež město plánuje podepsat s ministerstvem kultury, zahrnuje také možnost vypsání veřejné sbírky na stavbu. Podle ministra Zaorálka zatím není jasné, kolik peněz stát na stavbu dá. "O konkrétních částkách se v tuto chvíli ještě mluvit nedá," řekl. Zopakoval nicméně, že spolufinancování státem považuje za nezbytné.

V nové filharmonii by měly sídlit Česká filharmonie a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Budova má mít tři sály - koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí až pro 500 lidí. Areál by měl být otevřen celodenně a nabídnout vedle kulturních prostor také kavárny či restaurace. Starosta Prahy 7 Čižinský dodal, že by zde měly sídlit i sbory a další komunitní aktivity. Ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák uvedl, že by se sem mělo přesunout hudební oddělení knihovny.

Další velké investice budou nutné do úprav nyní nevyužívané oblasti, například do dopravní infrastruktury a podobně. Magistrát pro takzvaný brownfield Holešovice-Bubny, kde se lokalita pro filharmonii nachází, připravuje územní studii. Počítá se tam mimo jiné s rozsáhlou bytovou výstavbou.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech minulého století vzniknout na Letné, kde se později uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr jejich nabídku odmítli.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy