Podcast Na dotek: Naši se rozvedli. Takhle zní můj dopis otci

Petr Vizina Petr Vizina
21. 7. 2021 17:00
S kytaristou a skladatelem Lukášem Sommerem o maminčině kytaře, bolavých prstech, času ztraceném ve škole a Antonínu Dvořákovi na palubě zaoceánského letu.

Festival Dvořákova Praha od něj objednal skladbu pro smyčcový orchestr nazvanou Dvořák Airlines, kterou prvně uvede 14. září. Pražské jaro mu uspořádalo recitál mezi auty a letadly v Národním technickém muzeu. A letos v únoru měla premiéru jeho symfonická báseň Smrtihlav v podání zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

Sedmatřicetiletý Lukáš Sommer ale nerozepisuje jen noty pro orchestry. I za pandemie odehrál bezpočet sólových recitálů, včetně těch přenášených on-line. Cílevědomého a pracovitého umělce je poslední dobou všude plno, proto mluví a hraje také v tomto podcastu.

Podcast s Lukášem Sommerem si můžete poslechnout zde:

"Škola byla ztracený čas. Kytara vykoupení. Když jsem začal vyhrávat první hudební soutěže, pochopil jsem, že mi proto ve škole dají pokoj s chemií nebo fyzikou," vzpomíná rodák z Českých Budějovic, kterého v dětství zachránily matčina kytara a písně jihočeské folkové kapely Nezmaři.

"Skládat jsem začal v době, kdy se trochu divokým způsobem rozváděli rodiče. Neuměl jsem pořádně noty, neměl vzdělání. Po letech jsem potom objevil svůj skicák z té doby," popisuje Sommer vznik koncertu pro flétnu a orchestr Dopis otci, který měl roku 2009 premiéru na Pražském jaru.

V podcastu zazní pokračování skladby, tentokrát určené pro kytaru. "V prvním dopisu jsem se ze svých pocitů vypsal, ten druhý je smířlivější," uzavírá.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes kytarista a skladatel Lukáš Sommer. Zazní ukázka ze Sommerovy opery Časoplet nebo skladba Déjà vu slovenské punk-rockové skupiny Iné kafe. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy