Podcast Na dotek: Jakmile tón sirény kolísá, je čas se znepokojovat

Petr Vizina Petr Vizina
12. 5. 2021 18:00
S ředitelkou Orchestru Berg Evou Kesslovou a dirigentem Peterem Vrábelem o tom, jak jekot sirén inspiroval soudobé skladatele. A také o 20 letech ansámblu, který hrál ve stanici metra i čističce odpadních vod.

"Tón, který při zkoušce sirén slyšíme, není poplašný, ale zkušební," říká Eva Kesslová o zvuku, jenž se ozývá každou první středu v měsíci. "Při rovném tónu mohou lidé zůstat v klidu."

Zkouška varovného systému je příkladem témat, s nimiž pracuje soudobá vážná hudba. Kupříkladu Orchestr Berg oslovil dvacítku skladatelů - mimo jiné Slavomíra Hořínku, Petra Wajsara, Janu Vöröšovou, Jakuba Rataje či Petra Horu -, aby se s ječivým zvukem sirén popasovali. Výsledek lze slyšet na stránkách Hudbaksiréně.cz.

Jak ředitelka Kesslová dodává, při premiérovém uvedení skladeb nebylo jasné, kdy přesně začnou. Poplašný systém sice spouští zkoušku sirén vždy naráz, jen málokdy ale opravdu přesně v poledne.

Podcast s Evou Kesslovou a Petrem Vrábelem si můžete poslechnout zde:

Orchestr Berg zaměřený na soudobou hudbu vznikl před 20 lety jako podnik s nejistými vyhlídkami. Na počátku 21. století nebylo jasné, jestli u nás vůbec bude mít posluchače hudba předchozího, tedy 20. století, natož ta úplně nová. Právě tuto situaci nakonec těleso svým působením změnilo.

"Kdysi jsme začínali s desetiminutovými skladbami současných tuzemských komponistů, dnes hrajeme jejich celovečerní koncerty," přibližuje vývoj dirigent Vrábel. "Skladatelé potřebují naši důvěru, potřebují si ověřovat věci, které mají v hlavě."

K oslavě výročí si Berg objednal 20 hudebních miniatur od nejrůznějších tvůrců, mezi jinými od Miroslava Tótha či Matouše Hejla. Některé z nich uslyšíte také v podcastu Na dotek, vítejte u jeho poslechu. Hosty Petra Viziny jsou dnes ředitelka Orchestru Berg Eva Kesslová a dirigent Peter Vrábel. K poslechu na platformách SoundCloudSpreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy