Podcast Na dotek: Jakmile tón sirény kolísá, je čas se znepokojovat

Petr Vizina Petr Vizina
12. 5. 2021 18:00
S ředitelkou Orchestru Berg Evou Kesslovou a dirigentem Peterem Vrábelem o tom, jak jekot sirén inspiroval soudobé skladatele. A také o 20 letech ansámblu, který hrál ve stanici metra i čističce odpadních vod.

"Tón, který při zkoušce sirén slyšíme, není poplašný, ale zkušební," říká Eva Kesslová o zvuku, jenž se ozývá každou první středu v měsíci. "Při rovném tónu mohou lidé zůstat v klidu."

Zkouška varovného systému je příkladem témat, s nimiž pracuje soudobá vážná hudba. Kupříkladu Orchestr Berg oslovil dvacítku skladatelů - mimo jiné Slavomíra Hořínku, Petra Wajsara, Janu Vöröšovou, Jakuba Rataje či Petra Horu -, aby se s ječivým zvukem sirén popasovali. Výsledek lze slyšet na stránkách Hudbaksiréně.cz.

Jak ředitelka Kesslová dodává, při premiérovém uvedení skladeb nebylo jasné, kdy přesně začnou. Poplašný systém sice spouští zkoušku sirén vždy naráz, jen málokdy ale opravdu přesně v poledne.

Podcast s Evou Kesslovou a Petrem Vrábelem si můžete poslechnout zde:

Orchestr Berg zaměřený na soudobou hudbu vznikl před 20 lety jako podnik s nejistými vyhlídkami. Na počátku 21. století nebylo jasné, jestli u nás vůbec bude mít posluchače hudba předchozího, tedy 20. století, natož ta úplně nová. Právě tuto situaci nakonec těleso svým působením změnilo.

"Kdysi jsme začínali s desetiminutovými skladbami současných tuzemských komponistů, dnes hrajeme jejich celovečerní koncerty," přibližuje vývoj dirigent Vrábel. "Skladatelé potřebují naši důvěru, potřebují si ověřovat věci, které mají v hlavě."

K oslavě výročí si Berg objednal 20 hudebních miniatur od nejrůznějších tvůrců, mezi jinými od Miroslava Tótha či Matouše Hejla. Některé z nich uslyšíte také v podcastu Na dotek, vítejte u jeho poslechu. Hosty Petra Viziny jsou dnes ředitelka Orchestru Berg Eva Kesslová a dirigent Peter Vrábel. K poslechu na platformách SoundCloudSpreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy