Pražské jaro: Kukala s Englichovou spojila zkušenost z vážné nemoci, vznikla skladba

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 5. 2019 17:55
Když si člověk na stránkách 74. ročníku festivalu Pražské jaro přečte, že 20. května se v Národním technickém muzeu koná koncert harfistky Kateřiny Englichové a smyčcového uskupení Ensemble 18+, kteří ve světové premiéře uvedou skladbu Ondřeje Kukala nazvanou Harfenianna, laik to bere jen jako jednu položku bohatého programu, poučený laik se těší na uznávanou harfistku i novinku jedinečného českého skladatele − a hrstka zasvěcených zná příběh, který se ke koncertu váže.
„Jsou tam moje nápady, ale ona z toho udělala harfu,“ líčí skladatel Ondřej Kukal (vpravo), jehož koncert ve světové premiéře zahraje Kateřina Englichová.
„Jsou tam moje nápady, ale ona z toho udělala harfu,“ líčí skladatel Ondřej Kukal (vpravo), jehož koncert ve světové premiéře zahraje Kateřina Englichová. | Foto: Kateřina Hager

Začal v dubnu 2003, měsíc před vypuknutím Pražského jara. Pro Ondřeje Kukala se mělo jednat o historický okamžik. Jako jeden z nejmladších v historii a nadějný evropský talent ve hře na housle, dirigentství i skladatelství měl řídit tradiční zahajovací koncert se Smetanovou Mou vlastí a ve svých 39 letech udělat další krok mezi elitu.

Jenže pak tiskem proběhla zpráva, že vážně onemocněl a nemůže dirigovat. Organizátoři museli narychlo povolat rakouského náhradníka.

Ondřej Kukal tehdy upadl do hlubokého bezvědomí, a když se probral, nepamatoval si nic: manželku, děti ani hudební kariéru. Diagnóza zněla: herpetická encefalitida, virový zánět mozku, jenž může být i smrtelný.

Kukal se musel znovu seznámit s vlastní rodinou, potomci ho pomocí obrázkových kartiček učili názvy zvířat, hudební schopnosti mu však zůstaly. Ještě v nemocnici zahrál na housle náročný part či přečetl svou partituru. Když byl po půl roku ze špitálu propuštěn, znovu se učil poznávat Prahu − kde bydlí, kde je Rudolfinum, kde Národní divadlo.

Postupně se opět začlenil do pracovního procesu, vrátil se na místo šéfdirigenta Filharmonie Hradec Králové a s tříletým zpožděním nakonec uvedl Mou vlast na Pražském jaru, roku 2006 se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Ještě před onemocněním na festivalu účinkoval také jako houslista. "Prý jsem hrál s Pražským komorním orchestrem," vypráví dnes. "Říkám 'prý', protože jsem padl, vypadla mi paměť, zapomněl jsem na celý osobní život a probudil jsem se do druhého věku."

Letos 20. května bude Kukal na Pražském jaru účinkovat již ve třetí roli coby skladatel. V podání harfistky Kateřiny Englichové a smyčcového uskupení Ensemble 18+ zazní ve světové premiéře jeho skladba Harfenianna. Ta se mu začala rodit v hlavě vloni v březnu, kdy se díval na pořad České televize 13. komnata Kateřiny Englichové. Z něj se dozvěděl, že světově proslulá hudebnice si prošla něčím trochu podobným − zánětem mozkových blan, v tomto případě způsobeným meningitidou. Také Englichová zničehonic zkolabovala a obtížně se vracela do života i na pódia.

Ondřej Kukal seznamuje Kateřinu Englichovou se skladbou pro letošní rok Pražského jara. | Video: Pražské jaro

"Naskočilo to a začal jsem psát. Koncem léta přijela ke mně, skladbu jsem jí zahrál a ona řekla, že by se do toho pustila," vysvětluje skladatel. Když o tomto díle hovoří, zdůrazňuje, že Kateřina Englichová se výrazně podílela na harfovém partu. "Jsou tam moje nápady, ale ona z toho udělala harfu," líčí Kukal.

S touto interpretací "společného" díla však Englichová nesouhlasí. "Přála bych vám vidět a slyšet, když mi Ondřej zahrál celý koncert poprvé na klavír, přeskakoval z orchestrálních partů do sólové harfy a vykřikoval, co bude hrát jaký nástroj. Bylo to ojedinělé a tak spontánní," vzpomíná harfistka, podle níž je autorem rozhodně on. "Já jsem si pak akorát dovolila některé pasáže poupravit a přizpůsobit mému nástroji," dodává hudebnice, podle níž je harfa velmi specifická a mnoho skladatelů z ní má strach. Ne však Kukal.

Kdyby si oba umělci neprošli podobnou zdravotní indispozicí, Harfenianna by patrně nevznikla. Jedná se o pozoruhodné a neobvyklé okolnosti, Englichová k nim nicméně poznamenává, že Kukala zná už mnoho let, takže ji výzva ke spolupráci tolik nepřekvapila.

Koncert

Kateřina Englichová & Ensemble 18+
Národní technické muzeum, 20. května

"Je to mimořádný člověk i umělec, velmi citlivý, impulzivní, velkorysý a vnímavý. Je to pravý romantik a v jeho hudbě se toto všechno odráží," dodává harfistka.

"Poté co jsem se na Pražském jaru představil jako houslista a dirigent, se tam nyní uvedu i jako skladatel. Možná bych měl být pyšný, ale já jsem spíše napjatý a mám zvláštní druh obavy a nejistoty," doplňuje Ondřej Kukal. "Ale rozhodně se na to uvedení hrozně moc těším, to tam prosím zdůrazněte," uzavírá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy