Novoroční koncert České filharmonie bude bez publika, odvysílá ho televize

ČTK ČTK
31. 12. 2020 16:40
Novoroční koncert České filharmonie pod taktovkou jejího hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Netopila se uskuteční v pátek 1. ledna bez přítomnosti publika.
Koncert povede hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil.
Koncert povede hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil. | Foto: www.tomasnetopil.com

Orchestr bude z pražského Rudolfina streamovat on-line, koncert od 20 hodin odvysílá také Česká televize na stanici ČT art. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se vedení filharmonie rozhodlo zrušit všechna následující vystoupení pro veřejnost v období ledna a února.

"Naše společné každoroční hudební vítání Nového roku bude tentokrát také narozeninovou oslavou. Dne 4. ledna 2021 tomu bude 125 let, kdy se poprvé na podiu Dvořákovy síně sešli pod taktovkou Antonína Dvořáka hudebníci České filharmonie," připomíná mluvčí orchestru Luděk Březina.

Novoroční koncert nabídne výběr ze Slovanských tanců od Antonína Dvořáka, stylizovaná polka Josefa Suka z druhé věty Pohádky, dále předehra Bedřicha Smetany k opeře Hubička či populární Žabák Václava Trojana. "Nebude opomenuta ani hudba Dvořákova žáka Oskara Nedbala, dirigenta, skladatele, violisty, který byl významnou osobností tehdejších evropských hudebních kruhů," avizuje filharmonie. Z Nedbalova díla zahraje valčík Kavalír z operety Polská krev. Zazní také hudba dalšího Dvořákova žáka Julia Fučíka, který České filharmonii věnoval pochod Sempre avanti.

Ve světové premiéře pak bude uvedeno Concerto grosso pro dvoje housle, violoncello a orchestr, které u příležitosti jubilea České filharmonie složil Jan Kučera. Dílo dokončil na jaře v době karantény. "Posluchači mohou sledovat moderní podobu concerta grossa, barokní hudební formy, založené na rozhovoru skupiny sólových nástrojů s orchestrálním tutti. Mezi energickými krajními větami je zasazeno jednoduché zpěvné téma ve velmi pomalém tempu, posel naděje, že nový rok přinese lepší zprávy než ten minulý," slibuje orchestr.

Jako sólisté v průběha večera vystoupí houslisté Jiří Vodička a Jan Mráček, violoncellista Václav Petr, trombonista Robert Kozánek, hráč na fagot Ondřej Roskovec a trumpetista Jaroslav Halíř. Večerem provede moderátor Jiří Vejvoda.

Zkoušky i samotné on-line koncerty provázejí přísná hygienická opatření. Orchestr pravidelně podstupuje testy. Pódium je rozšířeno, aby každý filharmonik mohl hrát ze svého pultu. Smyčcové skupiny jsou od dechových odděleny plexisklovými paravány. K dispozici bývá větší množství šaten pro účinkující.

Novoroční koncert České filharmonie je poměrně novou tradicí, rychle ale získal přízeň publika. Repertoár bývá pestrý, protože novoroční koncerty nejsou tak sešněrovány klasickými dramaturgickými pravidly.

Již novoroční koncert, který Česká filharmonie a Hudba hradní stráže uvedly začátkem roku 2020 pod taktovkou Jakuba Hrůši, nabídl díla českých autorů.

Stejně jako novoroční koncert se letos bez publika konaly čtyři mimořádné večery České filharmonie o adventních nedělích. Jubilejní 125. sezonu orchestr zahájil 23. a 24. září skladbami Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy