Národní divadlo svěřilo Dona Giovanniho cizincům, odvysílá ho v sobotu

Národní divadlo svěřilo Dona Giovanniho cizincům, odvysílá ho v sobotu
Pavol Kubáň (vlevo) v titulní roli a Lenka Máčiková jako Zerlina.
Alžběta Poláčková jako donna Elvíra a Miloš Horák coby Leporello.
Snímek ze zkoušky Dona Giovanniho.
Pavol Kubáň (uprostřed) v titulní roli a vpravo Lenka Máčiková jako Zerlina.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
21. 4. 2021 16:57
Nové zpracování opery Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta, které bude pražské Národní divadlo tuto sobotu 24. dubna vysílat na stanici ČT art, vzniká v koprodukci s německým Nationaltheater Mannheim.

Přestože první česká scéna již Mozartovo dílo nastudovala více než dvacetkrát, dosud ho nikdy nesvěřila tvůrčímu týmu složenému kompletně ze zahraničních umělců. V jejich čele stojí německý dirigent a specialista na Mozartovo dílo Karsten Januschke se švédsko-norským režisérem Alexanderem Mørk-Eidemem.

Operu uvede v přímém přenosu stanice ČT art. Klasická premiéra nového Dona Giovanniho za účasti diváků by se měla uskutečnit koncem srpna.

O devětačtyřicetiletém činoherním režisérovi Eidemovi se traduje, že s oblibou posouvá klasická díla v čase i prostoru, aby byla srozumitelnější a přístupnější modernímu publiku. "Ano, don Giovanni ví, že prožívá svůj poslední den, a chce si ho náležitě užít. Bavit se. Být veselý. Když jdete na Hamleta, víte, že na konci zemře. Chci zkusit trochu jiný přístup. Aby si diváci nebyli jisti, jak to celé vlastně dopadne," říká.

"Třeba don Giovanni nakonec neumře. Chci, aby lidé, kteří představení uvidí poprvé, byli napnutí. Podle mě nemá smysl vykládat stále dokola ten samý příběh. Chci publiku nabídnout něco víc," avizuje Mørk-Eidem.

Dona Giovanniho ztvární slovenský barytonista Pavol Kubáň, donnu Annu zazpívá Jana Sibera, donnu Elvíru pak Alžběta Poláčková. V roli dona Ottavia diváci uvidí Richarda Samka, jako Leporello se představí Miloš Horák.

Dále v inscenaci vystoupí Lukáš Bařák coby Masetto, Zdeněk Plech v roli komtura a Lenka Máčiková jako Zerlina. Sólisty doprovodí členové sboru a orchestru Národního divadla. O kostýmní design se postarala švédská výtvarnice Jenny Ljungbergová, scéna vzešla z dílny dánského rodáka Christiana Friedländera.

Přímý přenos ze Stavovského divadla pod režijním vedením Tomáše Šimerdy bude dostupný také v iVysílání České televize, představení tak mohou zhlédnout i diváci v zahraničí.

Záznam zůstane na webu České televize sedm dnů bez územního omezení, dalších 23 dnů pak pro diváky pouze na území Česka.

Žádná jiná ze světových oper nemá tak úzký vztah k Praze jako Mozartův Don Giovanni. Autor ji psal přímo pro českou metropoli a roku 1787 ji při premiéře osobně dirigoval ve Stavovském, tehdy Nosticově divadle. Don Giovanni aneb Potrestaný prostopášník na libreto Lorenza da Ponta svými melodiemi i příběhem známého svůdce žen oslovuje publikum po celém světě ještě v 21. století. Titulní role se stále řadí k nejprestižnějším pěveckým úkolům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy