Na krumlovský festival přijedou Plácido Domingo i spisovatel Dan Brown

ČTK ČTK
7. 6. 2021 13:55
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zahájí 4. září operní pěvec Plácido Domingo, který v lednu oslavil osmdesátiny. Novinkou bude festivalová zóna, už 31. července ji otevře česká premiéra díla Wild Symphony od spisovatele Dana Browna, který rovněž přijede. V zóně se budou konat koncerty i filmové projekce.
Plácido Domingo a umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová před několika lety v Praze.
Plácido Domingo a umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová před několika lety v Praze. | Foto: Domingo Mozart Prague

Hlavní část festivalu potrvá od 4. do 18. září, toto pondělí začal předprodej vstupenek.

Pořadatelé festival kvůli koronavirovým opatřením přesunuli z července a srpna na září. Přehlídka má před sebou 30. ročník. Včetně festivalové zóny nabídne 16 koncertů v pěti prostředích.

"Festival zahájíme operním galakoncertem, jehož hlavní hvězdou bude legenda opery Plácido Domingo, který se do Českého Krumlova vrací po deseti letech. Jeho hosty budou pěvkyně Adriana Kučerová a Štěpánka Pučálková. V programu zájemci najdou i další operní galakoncert. Tentokrát vystoupí Adam Plachetka," popisuje prezident festivalu Jaromír Boháč.

Dále přijedou jazzový bubeník Billy Cobham, popová zpěvačka Pia Toscano či houslistka Leticia Moreno, jež přednese skladby Antonína Dvořáka. Komorní koncerty odehrají Heroldovo či Škampovo kvarteto. Z mladších účinkujících vystoupí finalisté televizní show Virtuosos V4+.

Novinkou bude festivalová zóna v Pivovarské zahradě. Otevře 31. července, kdy zazní Wild Symphony od autora knižních bestsellerů Dana Browna. Symfonii zahraje Jihočeská filharmonie, Brown při ní bude číst ze stejnojmenné knihy.

"Další týdny přinesou koncerty klasické i populární hudby či letní kina, návštěvníci budou moci relaxovat v lehátkách, hrát deskové hry, malovat nebo si zacvičit," doplňuje umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová.

Původní rozpočet letošního ročníku krumlovského festivalu byl 43,5 milionu korun. Před pandemií za ním každý rok jezdilo asi 20 tisíc lidí. Zpívali zde už Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Flemingová, Karel Gott nebo Dagmar Pecková.

Loni organizátoři letní termín kvůli koronaviru zrušili a připravili zářijovou náhradní akci s českými umělci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy