Na krumlovský festival přijedou Plácido Domingo i spisovatel Dan Brown

ČTK ČTK
7. 6. 2021 13:55
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zahájí 4. září operní pěvec Plácido Domingo, který v lednu oslavil osmdesátiny. Novinkou bude festivalová zóna, už 31. července ji otevře česká premiéra díla Wild Symphony od spisovatele Dana Browna, který rovněž přijede. V zóně se budou konat koncerty i filmové projekce.
Plácido Domingo a umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová před několika lety v Praze.
Plácido Domingo a umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová před několika lety v Praze. | Foto: Domingo Mozart Prague

Hlavní část festivalu potrvá od 4. do 18. září, toto pondělí začal předprodej vstupenek.

Pořadatelé festival kvůli koronavirovým opatřením přesunuli z července a srpna na září. Přehlídka má před sebou 30. ročník. Včetně festivalové zóny nabídne 16 koncertů v pěti prostředích.

"Festival zahájíme operním galakoncertem, jehož hlavní hvězdou bude legenda opery Plácido Domingo, který se do Českého Krumlova vrací po deseti letech. Jeho hosty budou pěvkyně Adriana Kučerová a Štěpánka Pučálková. V programu zájemci najdou i další operní galakoncert. Tentokrát vystoupí Adam Plachetka," popisuje prezident festivalu Jaromír Boháč.

Dále přijedou jazzový bubeník Billy Cobham, popová zpěvačka Pia Toscano či houslistka Leticia Moreno, jež přednese skladby Antonína Dvořáka. Komorní koncerty odehrají Heroldovo či Škampovo kvarteto. Z mladších účinkujících vystoupí finalisté televizní show Virtuosos V4+.

Novinkou bude festivalová zóna v Pivovarské zahradě. Otevře 31. července, kdy zazní Wild Symphony od autora knižních bestsellerů Dana Browna. Symfonii zahraje Jihočeská filharmonie, Brown při ní bude číst ze stejnojmenné knihy.

"Další týdny přinesou koncerty klasické i populární hudby či letní kina, návštěvníci budou moci relaxovat v lehátkách, hrát deskové hry, malovat nebo si zacvičit," doplňuje umělecká ředitelka festivalu Gabriela Boháčová.

Původní rozpočet letošního ročníku krumlovského festivalu byl 43,5 milionu korun. Před pandemií za ním každý rok jezdilo asi 20 tisíc lidí. Zpívali zde už Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Flemingová, Karel Gott nebo Dagmar Pecková.

Loni organizátoři letní termín kvůli koronaviru zrušili a připravili zářijovou náhradní akci s českými umělci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy