Na Dvořákově Praze vystoupí Mnichovští filharmonici či Royal Philharmonic Orchestra

ČTK ČTK
29. 3. 2022 17:18
Festival Dvořákova Praha zahájí 8. září v pražském Rudolfinu Novosvětská symfonie a Violoncellový koncert v podání Mnichovských filharmoniků. Díla Antonína Dvořáka provede orchestr pod vedením jihokorejského dirigenta Čong Mjong-whuna, sólistou večera bude šedesátiletý norský violoncellista Truls Mørk.
Londýnský Royal Philharmonic Orchestra do Prahy dorazí 14. září s dirigentem Vasilijem Petrenkem.
Londýnský Royal Philharmonic Orchestra do Prahy dorazí 14. září s dirigentem Vasilijem Petrenkem. | Foto: Chris Christodoulou

V dalších dnech se posluchačům představí Clevelandský orchestr s šéfdirigentem Franzem Welserem-Möstem nebo Symfonický orchestr Švédského rozhlasu vedený Danielem Hardingem. Mezi světovými interprety nebude 24. září chybět osmdesátiletá klavíristka Martha Argerichová, která v Praze naposledy účinkovala roku 1974, oznámil toto úterý ředitel festivalu Jan Simon.

Dvořákova Praha již v únoru zrušila plánované vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Důvodem je jeho podpora současné zahraniční politiky Kremlu a osobní vazby na prezidenta Vladimira Putina, od něhož Gergijev naposledy minulý týden dostal za úkol přemýšlet nad spojením Bolšoj těatru v Moskvě a Mariinského divadla v Petrohradu. Naopak londýnský Royal Philharmonic Orchestra do Prahy dorazí 14. září s dirigentem Vasilijem Petrenkem, jenž se od ruské politiky distancoval.

Předprodej vstupenek již začal. U výjimečných koncertů zahraničních těles stojí nejdražší lístky těsně pod 2000 korunami, je ale možné opatřit si i vstupenky za 590 nebo 790 korun.

"Snažili jsme se při určování cen reflektovat skutečnost, že za sebou máme dvouletou covidovou krizi, navíc se do koupěschopnosti obyvatelstva promítne situace na Ukrajině. Ale chceme, aby špičková kultura byla dostupná co největšímu množství zájemců," říká ředitel Jan Simon. "Samozřejmě nemůžeme koncerty nabízet zdarma, ale snažíme se, aby cesta čtyřčlenné rodiny na koncert neznamenala, že si po zbytek měsíce nebude moci koupit chleba," dodává. Festival pořádaný Akademií klasické hudby dostává příspěvky od ministerstva kultury i pražského magistrátu, jinak se ale jedná o soukromou akci sponzorovanou nadací Karel Komárek Family Foundation stejnojmenného českého podnikatele.

Z programu Jan Simon vyzdvihuje vystoupení Clevelandského orchestru, který se do Prahy vrátí 11. září. Vystoupí tu po 33 letech. "Celosvětově bývá řazen do stejné interpretační elity jako Berlínští nebo Vídeňští filharmonikové či amsterdamský Royal Concertgebouw Orkest," tvrdí ředitel. Clevelandští vystoupí se svým šéfdirigentem Franzem Welserem-Möstem, který tento týden hostuje u České filharmonie.

Programová řada Dvořák Collection na příští tři sezony splyne s festivalovou komorní řadou. Důvodem je projekt, který postupně představí kompletní smyčcovou kvartetní tvorbu Antonína Dvořáka. Kurátory projektu i jedněmi z protagonistů se stanou členové Pavel Haas Quartetu, kteří ke spolupráci přizvali tři kvarteta - Bennewitzovo, Sedláčkovo a Zemlinského. Každý rok je doplní zahraniční soubory, letos to budou Juilliard String Quartet a Jerusalem Quartet.

Pevné místo má v programu Dvořákovy Prahy také řada nazvaná Pro budoucnost. Zaměřuje se na nastupující generaci interpretů. I letos tak ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí studentský orchestr - tentokrát pozvání přijal Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Petra Altrichtera. V pátek 16. září bude festival též dějištěm finálového kola soutěže Concertino Praga.

Status rezidenčního orchestru opět přijala Česká filharmonie. Pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova vystoupí s dvořákovským programem 19., 21. a 23. září.

Také letos připravuje Dvořákova Praha doprovodné akce Po stopách Antonína Dvořáka nebo tradiční Rodinný den a Rodinný koncert. Diváci se mohou těšit i na Setkání po potlesku, tedy rozhovory s umělci po skončení koncertu.

 

Právě se děje

Další zprávy