Zemřel Mariss Jansons. Jeden z nejlepších dirigentů vedl orchestr po Kubelíkovi

ČTK Kultura AFP, ČTK, Kultura
1. 12. 2019 22:16
Ve věku 76 let v Petrohradě zemřel lotyšský dirigent Mariss Jansons. Informovala o tom agentura AFP. Muž, který byl označován za jednoho z nejlepších dirigentů světa, trpěl srdečními problémy. Uplynulé dny za něj u Vídeňských filharmoniků zaskakoval Čech Jakub Hrůša.
Mariss Jansons patřil k nejlepším světovým dirigentům.
Mariss Jansons patřil k nejlepším světovým dirigentům. | Foto: ČTK/imago stock&people

Mariss Jansons vedl mnoho prestižních orchestrů, jako první se roku 1979 stal hudebním ředitelem filharmonie v norské metropoli Oslo, ze které v průběhu téměř čtvrtstoletí udělal špičkové těleso. Od roku 1997 byl hlavním hostujícím dirigentem Londýnské filharmonie a symfonického orchestru z pensylvánského města Pittsburgh, kde působil do roku 2004.

Jeho dvě nejslavnější éry jsou však spojeny s Nizozemskem a Německem. V letech 2004 až 2015 vedl amsterodamský Královský orchestr Concertgebouw, který přebral po Riccardovi Chaillym a později jej předal Danielemu Gattimu.

Již od roku 2003 pak měl Jansons smlouvu se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, kam přišel po Lorinu Maazelovi. S filharmoniky sídlícími v Mnichově měl spolupracovat do roku 2024. Jansons byl teprve pátým šéfdirigentem tohoto tělesa, které v letech 1961 až 1979 vedl známý Čech Rafael Kubelík.

Jansons též třikrát řídil u veřejnosti populární novoroční koncert Vídeňských filharmoniků, u nichž hostoval stejně často jako u Berlínských filharmoniků nebo London Symphony Orchestra.

Natočil mnoho desek pro značky EMI nebo Chandos, například cyklus Čajkovského děl s filharmonií v Oslo nebo Mahlerovy symfonie.

Lotyšský dirigent byl znám také českým posluchačům. Několikrát účinkoval na festivalu Pražské jaro, naposledy na závěrečném koncertu ročníku 2005 právě se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Agentura ČTK tehdy napsala, že se Jansons při návštěvě Prahy na Vyšehradském hřbitově poklonil památce Antonína Dvořáka, Rafaela Kubelíka a dalších českých hudebníků.

Mariss Jansons uvádí Straussovu Alpskou symfonii se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. | Video: BR-Klassik

Poprvé Jansons na Pražské jaro přijel s Leningradskou filharmonií, kde kdysi začínal coby asistent Jevgenije Mravinského. Roku 2002 na Pražské jaro přivezl filharmonii z Oslo.

Mariss Jansons se narodil v Rize. Matka, zpěvačka židovského původu Iraīda Jansoneová, jej porodila v úkrytu poté, co se jí podařilo uprchnout před nacisty z ghetta v Rize. Tam však zahynuli Jansoneové otec a bratr.

Mladý dirigent koncem 60. let minulého století v Salcburku spolupracoval s Herbertem von Karajanem, který z něj chtěl udělat svého asistenta v Berlíně. To ale sovětské úřady nepřipustily, jak v dirigentově nekrologu napsal hudební časopis Gramophone.

Roku 1971 alespoň Jansons získal druhou cenu v Mezinárodní soutěži Herberta von Karajana v Berlíně.

"Karajan mě na samém konci šedesátých let pozval, abych po mistrovských kurzech u něj zůstal na studium, ale úřady to nepovolily. Pak ale mé jméno dostal do seznamu výměny mezi Rakouskem a Sovětským svazem a vyšlo to. Když už jsem byl ve Vídni, jel jsem i do Salcburku za Karajanem. Poté, co jsem získal cenu v Karajanově soutěži, pozval mě na rok do Berlína, to bylo v propozicích soutěže, ale zase to úřady nepovolily," popsal roku 2002 v rozhovoru pro časopis Harmonie.

Dlouhé roky se Jansons potýkal se srdečními problémy. V roce 1996 ho v Oslu během opery Bohéma od Giacoma Pucciniho postihl vážný srdeční záchvat a poté musel několikrát odřeknout koncerty kvůli zdravotním potížím.

Obdobnými problémy trpěl i jeho otec Arvíds Jansons, který zemřel na infarkt v roce 1984 během dirigování.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy