Svou kariéru bych nikomu nedoporučoval, říká propagátor méně známých děl Hamelin

Frank Kuznik Frank Kuznik
31. 10. 2019 14:44
Už je to 27 let, co v Praze naposledy účinkoval Marc-André Hamelin. Město se za tu dobu změnilo k nepoznání a teď se snad změní i to, co si s ním kanadský klavírista spojuje.
Recenzenti vystoupení Marca-Andrého Hamelina vyzdvihují, jak v jeho podání i známé motivy znějí svěže, jako by na autorově rukopise sotva zaschl inkoust.
Recenzenti vystoupení Marca-Andrého Hamelina vyzdvihují, jak v jeho podání i známé motivy znějí svěže, jako by na autorově rukopise sotva zaschl inkoust. | Foto: Sim Canetty-Clarke

"Když jsem vylezl z příletové haly na letišti, nikdo na mě nečekal," vzpomíná muž, který si tak sám vzal taxi do nuselského hotelu Panorama. "Samozřejmě jsem netušil, že taxikáři mají jednu sazbu pro místní a druhou pro turisty. Pěkně jsem se plácl přes kapsu."

Marc-André Hamelin.
Marc-André Hamelin. | Foto: Sim Canetty-Clarke

Hamelina teď 19. listopadu čeká recitál v Dvořákově síni Rudolfina na pozvání Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Před Pražany stane už osmapadesátiletý interpret, který se v posledních dekádách vypracoval na špičku a jehož schopnosti jeden recenzent označil za "takřka nadlidské". Natáčí, koncertuje, skládá a především se do širšího povědomí snaží dostat přehlížený repertoár. "To, jak se ubírala moje kariéra, bych ale nikomu nedoporučoval," varuje.

Marc-André Hamelin se k hudbě dostal přes otce, amatérského klavíristu, kterého zajímali zapomenutí, povětšinou romantičtí autoři. Syn začal hrát jako pětiletý a brzy se s otcem pouštěl do tajů skladatelů posledních dvou století, jako byli Američan Leopold Godowsky, Francouz Charles-Valentin Alkan nebo Angličan Kaikhosru Shapurji Sorabji. Hamelin junior je později všechny natočil.

Jeho dráhu nasměroval rok 1985, kdy mu výhra v soutěži pořádané Carnegie Hall zajistila nahrávací smlouvu se společností New World Records. Podmínkou bylo, aby natočil kompozice nějakého žijícího Američana. Tak vznikly Hamelinovy první tři nahrávky děl do té doby označovaných za okrajové, včetně Godowského.

O několik let později Hamelin na recitálu v Londýně potkal manažera nezávislého britského vydavatelství Hyperion, které se specializuje právě na netradiční repertoár. Manažer Mike Spring s klavíristou sdílel zájem o Godowského. Roku 1996 už měl Hamelin smlouvu, díky níž prakticky mohl točit, nač měl chuť. Příležitosti využil dosyta: dnes má na kontě téměř 80 nahrávek. Ta poslední se třemi díly Maďara Ernőho Dohnányiho, pořízenými v doprovodu Takács Quartetu, vychází v těchto dnech.

Marc-André Hamelin staví na hlavu zavedený model: díla nejprve nahrává a teprve poté uvádí naživo. Stejně tak se dostal od méně známých autorů ke standardnímu repertoáru, ne naopak, jak bývá běžné.

"Všechno, ať už je to Beethovenova Měsíční sonáta nebo neznámá sonáta Samuila Fejnberga, hraji, jako by je pub­likum mělo slyšet poprvé," vysvětluje. "Usiluji o čistotu výrazu. Vždy myslím na posluchače."

Marc-André Hamelin hraje jeden z Prokofjevových Sarkasmů. | Video: Youtube/madlovba3

Pražané zažijí obě Hamelinovy polohy: představí jim méně známé autory i "mainstream". Jeho recitál začne Skrjabinovou Fantazií h moll, dílem tak složitým, že když ho autor pár let po dokončení slyšel, prý se udiveně ptal: "To zní povědomě, kdo to složil?"

Hamelin věří, že historka by mohla být pravdivá. "Skrjabinova Fantazie je přitom jednou z nejucelenějších, nejbohatších a nejkrásnějších věcí, kterou kdo kdy složil pro klavír," míní.

Následovat budou Prokofjevovy Sarkasmy z let 1912 až 1914. "Dejte jim šanci," vyzývá Hamelin. "Je to pět výstižných vět, každá jiného charakteru. Jsou zvláštním způsobem přitažlivé."

Pak dojde na Samuila Fejnberga, Skrjabinova a Prokofjevova současníka, který učil na moskevské konzervatoři a jehož nahrávku Bachova Dobře temperovaného klavíru řadí Hamelin k nejpovedenějším.

Pro pražský recitál si vybral Fejnbergovu pozdně romantickou klavírní sonátu, jednu z šesti, které natočil v posledních letech. "Fejnberg není pro každého, ale je to silný hlas, který by měl zaznít," říká.

Večer nečekané hudby pak uzavře trochu očekávatelnější dílo: Schubertova poslední klavírní sonáta, kterou Hamelin hrává od konce 90. let minulého století a předloni ji natočil pro Hyperion. "Stále na ní pracuji. Uslyšíte ji ve stavu, do jakého se má interpretace momentálně dostala, ale hotová není," varuje.

Rudolfa Firkušného, po němž se festival jmenuje, Marc-André Hamelin nestihl potkat. Zato díky jeho nahrávce Po zarostlém chodníčku objevil cyklus skladeb Leoše Janáčka, jehož první část před pěti lety natočil a získal za něj titul Nahrávka měsíce od časopisů Gramophone a BBC Music Magazine.

Firkušného si jako dítě pamatuje jen z reklamy na tenisky Nike z roku 1990. "Tehdy jsem žil v Americe, tak jsem ji viděl v televizi. Říkal jsem si: jasně, v Nike se skvěle běhá, ale reklama s Firkušným, není to divné?"

V reklamě na Nike účinkují klavírista Rudolf Firkušný a basketbalista David Robinson. | Video: Nike
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy