Manželka se obětuje za nemocného krále. Tylovo divadlo uvádí operu Alceste

Manželka se obětuje za nemocného krále. Tylovo divadlo uvádí operu Alceste
Vpravo je Barbora de Nunes-Cambraia jako Alceste.
Barbora de Nunes-Cambraia jako Alceste.
Marek Žihla jako Evandro.
Barbora de Nunes-Cambraia jako Alceste.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
14. 1. 2022 18:12
Plzeňské Divadlo J. K. Tyla tuto sobotu 15. ledna uvede operu Alceste od německého klasicistního skladatele Christopha Willibalda Glucka. Premiéru měla v roce 1767, v Česku byla po druhé světové válce nastudována pouze v Brně roku 1972.

Plzeňská inscenace v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a nastudování německého dirigenta Michaela Hofstettera nabídne silný vizuální a hudební zážitek, slibují tvůrci.

Příběh se odehrává v Řecku, kde se manželka rozhodne obětovat svůj život za uzdravení smrtelně nemocného krále Adméta. "Zaměřuji se na traumatizující rodinné drama odehrávající se kolem umírajících rodičů dvou malých dětí. Potlačuji jeho společenský rozměr, upozaďuji okázalost a do popředí kladu samotnou obnaženou hrůzu z neustálé blízkosti smrti," shrnuje režisér Pilař.

Přestože se divadlo rozhodlo Alceste uvést ještě před pandemií koronaviru, podle Pilaře dnes vyznívá zvlášť aktuálně. Postavy v krizových chvílích přestávají rozlišovat mezi dobrem a zlem, respektive pravdou a lží.

Titulní roli alternují Karolina Plicková a Barbora de Nunes-Cambraia. Další postavy ztvární Philippe Castagner, Jan Tejkal v alternaci s Markem Žihlou, Markéta Klaudová, Daniel Kfelíř alternující s Csabou Kotlárem nebo Jan Hnyk s Josefem Kovačičem. Výraznou úlohu budou mít královniny děti, které jsou na scéně přítomny téměř celou dobu. Skladatel jim svěřil i poměrně náročné party.

Alceste v Plzni nastudoval Michael Hofstetter, jenž se předloni v lednu stal šéfem Gluckova mezinárodního festivalu. "Alceste existuje ve dvou verzích. Italská z roku 1767 a francouzská z roku 1776, kterou jsem měl možnost dirigovat těsně po dokončení studií. S italskou verzí se setkávám poprvé, je nádherná a přináší úplně vše, co opera může ve své síle a kráse nabídnout," tvrdí Hofstetter.

Plzeňské nastudování v květnu dvakrát uvede německý festival Musica Bayreuth.

Christoph Willibald Gluck, jenž žil v letech 1714 až 1787, složil okolo čtyř desítek oper. Je považován za významného operního reformátora. Z tehdy již přežité formy, vážné opery seria, vytvořil hudební drama usilující o to, aby libreto tvořilo logický a pochopitelný příběh a hudba byla úzce spjata s dějem.

Gluckovou první reformní operou byla Orfeus a Eurydika z roku 1762, následovala právě Alceste. "Přestože Gluckova díla jsou ve vývoji opery velice významná, na našich jevištích jsou uváděna zřídka," dodává Zbyněk Brabec, dramaturg plzeňské opery.

Tam Alceste zazní v italském originále s českými a německými titulky. Po sobotní premiéře následují nejbližší reprízy 22. a 28. ledna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 4 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy