Muzika dokáže zkrášlit svět. Klavíristu Lukáše Vondráčka čeká recitál v Rudolfinu

ČTK ČTK
11. 12. 2019 12:03
Talentovaný klavírista Lukáš Vondráček, který před třemi roky jako první Čech vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, vystoupí tuto sobotu 14. prosince v pražském Rudolfinu.
Lukáš Vondráček žije v americkém Bostonu.
Lukáš Vondráček žije v americkém Bostonu. | Foto: Irene Kim

Recitál je součástí cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy nazvaného Světová klavírní tvorba a nabídne Dětské scény Roberta Schumanna nebo tři taneční skladby Bedřicha Smetany.

Po sobotním vystoupení se opavský rodák do Prahy vrátí ještě v lednu 2020.

"Možná to zní jako klišé, ale já si myslím, že muzika dokáže svět zkrášlit a že se všichni potřebujeme obklopovat něčím krásným. Zároveň se skrze hudbu člověk učí hodně o sobě i o světě," říká Vondráček.

Třiatřicetiletý klavírista uvede třináctidílný cyklus drobných skladeb s názvem Dětské scény, které Schumann napsal v roce 1838. Poetické miniatury jsou míněny jako nostalgická vzpomínka na dětství z pohledu dospělého.

Naopak Sonáta B dur Franze Schuberta vznikla v posledních měsících skladatelova života. "Je to hudba plná bolesti a utrpení, ale také lásky, radosti a touhy po životě," popisuje mluvčí orchestru FOK Tereza Axmannová.

Další částí programu je původně jednovětá Sonatina Maurice Ravela, kterou skladatel později ještě rozšířil o dvě věty.

K domácí tvorbě posluchače Vondráček přenese Českými tanci, které Bedřich Smetana napsal po úplné ztrátě sluchu. Budou to Cibulička, Hulán a Skočná, jež inspirovaly melodie ze sbírky písní básníka Karla Jaromíra Erbena.

Na Lednicko-valtickém hudebním festivalu Vondráček hrál Beethovenův Klavírní koncert řečený císařský. | Video: Lednicko-valtický hudební festival

V listopadu Lukáš Vondráček vyjel na pětidenní turné s Janáčkovou filharmonií Ostrava do Jižní Koreje. V pěti městech vystoupili pod vedením dirigenta Leoše Svárovského se slovanským programem.

Vondráček pochází z Opavy. Hře na klavír se věnuje od raného dětství, kdy se o něm hovořilo jako o zázračném dítěti - první veřejné vystoupení měl jako čtyřletý. Ve 13 letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Roku 2012 absolvoval bostonskou New England Conservatory, v Bostonu dnes také žije. Získal mnohá mezinárodní ocenění.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Inter Milán jasně vyhrál souboj o druhé místo v Sassuolu

Fotbalisté Interu Milán v přímém souboji o druhé místo zvítězili v 9. kole italské ligy na hřišti Sassuola 3:0. Oba týmy ztrácejí dva body na vedoucí AC Milán, soupeř pražské Sparty v Evropské lize má k dobru nedělní zápas s Fiorentinou.

Inter otevřel skóre ve čtvrté minutě zásluhou Alexise Sáncheze. O deset minut později hosté zvýšili po vlastní brance Vlada Chirichese. Po hodině hry stanovil konečný výsledek Roberto Gagliardini.

Sassuolo prohrálo v ligové sezoně poprvé, zatímco tým trenéra Antonia Conteho bodoval v pátém kole po sobě. V Serii A zůstávají neporaženi jen AC Milán a mistr posledních devíti sezon Juventus Turín.

před 1 hodinou

Město Mekele na severu Etiopie pod leteckým bombardováním

Město Mekele, které je správním střediskem státu Tigraj na severu Etiopie, čelilo od sobotního rána těžkému bombardování etiopskými vládními jednotkami, uvádějí tiskové agentury s odvoláním na představitele tigrajské opozice a humanitární organizace.

Etiopská vláda již v pátek oznámila, že se chystá město dobýt v nejbližších dnech. Představitel OSN v regionu upozornil, že Súdán, kam již uteklo na 43.000 Etiopanů, bude potřebovat finanční pomoc, píše agentura AFP.

Další zprávy