Muzika dokáže zkrášlit svět. Klavíristu Lukáše Vondráčka čeká recitál v Rudolfinu

ČTK ČTK
11. 12. 2019 12:03
Talentovaný klavírista Lukáš Vondráček, který před třemi roky jako první Čech vyhrál prestižní klavírní soutěž královny Alžběty v Bruselu, vystoupí tuto sobotu 14. prosince v pražském Rudolfinu.
Lukáš Vondráček žije v americkém Bostonu.
Lukáš Vondráček žije v americkém Bostonu. | Foto: Irene Kim

Recitál je součástí cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy nazvaného Světová klavírní tvorba a nabídne Dětské scény Roberta Schumanna nebo tři taneční skladby Bedřicha Smetany.

Po sobotním vystoupení se opavský rodák do Prahy vrátí ještě v lednu 2020.

"Možná to zní jako klišé, ale já si myslím, že muzika dokáže svět zkrášlit a že se všichni potřebujeme obklopovat něčím krásným. Zároveň se skrze hudbu člověk učí hodně o sobě i o světě," říká Vondráček.

Třiatřicetiletý klavírista uvede třináctidílný cyklus drobných skladeb s názvem Dětské scény, které Schumann napsal v roce 1838. Poetické miniatury jsou míněny jako nostalgická vzpomínka na dětství z pohledu dospělého.

Naopak Sonáta B dur Franze Schuberta vznikla v posledních měsících skladatelova života. "Je to hudba plná bolesti a utrpení, ale také lásky, radosti a touhy po životě," popisuje mluvčí orchestru FOK Tereza Axmannová.

Další částí programu je původně jednovětá Sonatina Maurice Ravela, kterou skladatel později ještě rozšířil o dvě věty.

K domácí tvorbě posluchače Vondráček přenese Českými tanci, které Bedřich Smetana napsal po úplné ztrátě sluchu. Budou to Cibulička, Hulán a Skočná, jež inspirovaly melodie ze sbírky písní básníka Karla Jaromíra Erbena.

Na Lednicko-valtickém hudebním festivalu Vondráček hrál Beethovenův Klavírní koncert řečený císařský. | Video: Lednicko-valtický hudební festival

V listopadu Lukáš Vondráček vyjel na pětidenní turné s Janáčkovou filharmonií Ostrava do Jižní Koreje. V pěti městech vystoupili pod vedením dirigenta Leoše Svárovského se slovanským programem.

Vondráček pochází z Opavy. Hře na klavír se věnuje od raného dětství, kdy se o něm hovořilo jako o zázračném dítěti - první veřejné vystoupení měl jako čtyřletý. Ve 13 letech díky rektorské výjimce začal studovat hudební obor na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Roku 2012 absolvoval bostonskou New England Conservatory, v Bostonu dnes také žije. Získal mnohá mezinárodní ocenění.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy