Lidé už potřebují slyšet hudbu, hrát pro 100 lidí je směšné, říká Buchbinder

Frank Kuznik Frank Kuznik
4. 12. 2020 12:02
Na dotaz, co dělal v průběhu pandemie, odpovídá rakouský klavírista Rudolf Buchbinder výčtem koncertů stejně dlouhým jako z doby před koronavirem. Hrál v Mnichově, Drážďanech, Lipsku, Bamberku, Porúří, futuristicky vyhlížející venkovní scéně festivalu v Grafeneggu nebo ve vídeňském sále Musikverein.

Samozřejmě že minimálně stejný počet koncertů byl Buchbinder letos nucen zrušit. A ty, které absolvoval, buď streamoval z prázdných sálů, nebo mu v sále naslouchal omezený počet diváků.

"Je to směšné," říká Buchbinder v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Do Musikvereinu pustili na koncert jen 100 lidí. Ti se o lístky mohli přetrhnout, což ukazuje, jak moc lidé potřebují slyšet hudbu. Jen politici to nechápou," míní.

Teď ale politici uvolnili cestovní omezení do takové míry, že Buchbinder může přijet do Prahy. Na nedělním koncertu, který bude z Dvořákovy síně Rudolfina streamován na Facebooku a také jej vysílá stanice ČT art, klavíristu doprovodí Česká filharmonie. Ani tu opatření proti šíření nového typu koronaviru neparalyzovala. Orchestr čerstvě zahájil cyklus čtyř adventních koncertů, který začal minulý víkend pod taktovkou renomovaného sira Johna Eliota Gardinera. Stejně jako on však také Rudolf Buchbinder bude tuto neděli účinkovat v prázdném sálu.

Sám říká, že jakmile vkročí na jeviště, už na tom tolik nesejde. "Normální to není, ale nevadí," argumentuje. "Hraji pro prázdný sál stejně, jako bych hrál, kdyby tam sedělo 2000 lidí. Vždy musíte odvést stoprocentní výkon. Hloupé je, pokud se má jednat o normální koncert, ale vy na něj můžete prodat jen 100 vstupenek."

Čtyřiasedmdesátiletý Rudolf Buchbinder takový problém až do příchodu pandemie neměl. Na klavír hraje od osmi let. Přestože je nerad označován nálepkou zázračného dítěte, ta přesně vystihuje jeho dráhu. Na vídeňskou akademii byl přijat už jako pětiletý, první koncert v doprovodu orchestru absolvoval v deseti a rok nato debutoval v sále Musikverein.

Ve vídeňských hudebních kruzích se mu dodnes familiárně říká Rudi. Přezdívku získal jako malý kluk, který u klavíru v podkolenkách a se sponkou ve vlasech udivil mimořádným talentem.

Rudolf Buchbinder v dětství.
Rudolf Buchbinder v dětství. | Foto: archiv festivalu v Grafeneggu

Dnes má za sebou šest dekád tvůrčí dráhy, tisíce koncertů a více než stovku nahrávek. Stylově jako hráč vyzrál, přesto si uchovává mladistvou energii. "Občas zpětně poslouchám, jak jsem v osmi letech hrál Chopinovy etudy, a udivuje mě, že jsem k nim už tehdy instinktivně přistupoval správně," uvažuje Buchbinder. "Čím je člověk starší, tím víc přemýšlí, pracuje, a tím víc se učí. Ale důležité je nikdy neztratit spontaneitu."

Buchbinder má také českou stopu. Přestože většinu života strávil ve Vídni, narodil se roku 1946 v Litoměřicích a ještě v 70. letech minulého století účinkoval v komorním triu s houslistou Josefem Sukem mladším. Ztělesňuje tak průnik rakouské, české i německé hudební tradice. Česky však nemluví, rodina odešla do Rakouska, ještě když byl malý.

Jako klavírista je všestranný a plynule se pohybuje v repertoáru od staré hudby po současnou. Nejvíc se zaměřuje na Haydna, Mozarta, Beethovena a Brahmse. Na interpretacích jejich děl vystavěl kariéru.

Ukázka z Beethovenova Klavírního koncertu č. 1 v podání Rudolfa Buchbindera. | Video: Deutsche Grammophon

Tento měsíc, kdy si svět připomíná 250 let od Beethovenova narození, se Buchbinder logicky věnuje především jemu. A to už nějaký čas. V Musikvereinu představil všech pět jeho klavírních koncertů, které ještě před pandemií koronaviru plánoval v průběhu dvou sezon uvést jako klavírista i dirigent také s Českou filharmonií. Firma Warner Classics znovu vydala jeho nahrávky Beethovenových děl pro klavír ze 70. a 80. let.

Pro prestižní značku Deutsche Grammophon nedávno natočil 33 Beethovenových variací na valčík Antona Diabelliho. K nim ovšem vzniklo dalších 11 variací, jež na zakázku složili současní autoři, jako rusko-americká rodačka Lera Auerbachová, Číňan Tan Dun nebo německý klarinetista Jörg Widmann.

Koncertním provedením Diabelliho variací, doplněným o ty nové, Buchbinder zasvětil většinu letoška, rovněž hrál Beethovenovy klavírní koncerty. Slyšet ho letos mohli i Češi: v únoru, těsně před začátkem pandemie, jej Česká filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila doprovodila při Beethovenově Koncertu pro klavír a orchestr č. 1.

Tuto neděli Buchbinder se stejným orchestrem zahraje Mozartův zhruba půlhodinový Koncert pro klavír č. 20. I ten však Buchbindera přiměje mluvit o Beethovenovi.

Nahrávka Mozartova Koncertu pro klavír č. 20 v podání Rudolfa Buchbindera. | Video: WDR Klassik

"Beethoven vůbec neměl Mozarta rád. Když přijel do Vídně, všichni tam uctívali Mozarta, na kterého Beethoven žárlil. Ale když slyšel tenhle Mozartův koncert, nesmírně si ho oblíbil, dokonce k němu napsal kadenci. Takže existuje tahle spojnice. A tu Beethovenovu fantastickou kadenci v Praze samozřejmě zahraji," avizuje.

Jen na dotaz, jak tedy bude Mozarta hrát, Buchbinder mnoho neřekne. "Mám svůj způsob interpretace. Nevím, jak by se dal pojmenovat. Prostě je můj. Nalaďte si koncert a uslyšíte sami," vyhýbá se odpovědi.

Od roku 2007, kdy vznikl, je Rudolf Buchbinder také uměleckým ředitelem festivalu v dolnorakouském Grafeneggu. Postupně z něj vybudoval prestižní akci. Sám dnes rozlišuje orchestry na ty, které stojí za to pozvat do Grafeneggu, a na ty ostatní. Fakt, že Českou filharmonii na festivalu příští léto čekají dva koncerty, vypovídá o tom, jak Buchbinder smýšlí o ní.

"Česká filharmonie je samozřejmě jedním z nejlepších orchestrů na světě, o tom nemůže být pochyb," ujišťuje. "Proto jsem je do Grafeneggu pozval. A těším se, až tam s nimi a s maestrem Byčkovem zahrajeme Brahmse," dodává v narážce na šéfdirigenta prvního českého tělesa Semjona Byčkova. Buchbinder bude sólistou jejich společného vystoupení, pokud to v létě 2021 dovolí protipandemická opatření.

Tuto neděli v Praze však Byčkov bude chybět, za dirigentským pultem stane Rakušan Manfred Honeck. S ním má Buchbinder dlouholetou zkušenost, jiný Mozartův klavírní koncert už v Praze společně uvedli před deseti lety.

Slavného klavíristu tak trápí jediné: že ten koncert posluchači neuslyší přímo v sále, ale jen zprostředkovaně v televizi a na internetu. "Je to frustrující. Ale nenapadá mě, co lepšího bychom pro lidi mohli udělat. Oni už hudbu prostě potřebují slyšet," dodává Rudolf Buchbinder.

Manfred Honeck s Českou filharmonií v neděli dále uvede výběr ze scénické hudby od Edvarda Griega k Ibsenově hře Peer Gynt a Beethovenovu první symfonii. Jedná se o druhý ze čtyř koncertů ke každé adventní neděli, všechny moderuje Marek Eben.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy