Klavírista Lifschitz v Kutné Hoře zpaměti zahraje všech 32 Beethovenových sonát

ČTK ČTK
25. 7. 2021 20:01
Vše od barokní hudby po avantgardní kompozice zahrne program letošního Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Kompletních 32 Beethovenových klavírních sonát zahraje čtyřiačtyřicetiletý Rus Konstantin Lifschitz.
Konstantin Lifschitz je na snímku z festivalu Janáčkův Máj, kde vystoupil roku 2012.
Konstantin Lifschitz je na snímku z festivalu Janáčkův Máj, kde vystoupil roku 2012. | Foto: Janáčkův Máj

Přehlídka se kvůli pandemii opět koná v pozdějším termínu, od 21. do 29. srpna, oznámil umělecký ředitel a violoncellista Jiří Bárta.

Festival, pořádaný obvykle počátkem června, se kvůli koronaviru přesouval již vloni. Pořadatelé se obávali nižší návštěvnosti. Podle Bárty to ale dopadlo dobře, možná lépe než v předešlých letech.

Pro mnoho hudebníků se jednalo o první vystoupení po půl roce. Všichni byli optimističtí, protože si mysleli, že situace se vrací do normálu. Že se vše bude opakovat letos, nečekali ani organizátoři, dodává Bárta. Poukazuje také na to, že lidé se bojí plánovat dopředu, což se promítá do nižšího prodeje vstupenek.

Zatímco loni museli pořadatelé v programu škrtat a nakonec vystoupili jen čeští umělci, letos už dramaturgie zůstala beze změn. "Jsem rád, že jsem zachoval náročný projekt kompletního Beethovena s Konstantinem Lifschitzem. V rámci beethovenovského roku měl být loni, letos to doháníme," popisuje Bárta.

Podvečerní cyklus klavírních sonát bude rozdělen do osmi koncertů od druhého do posledního festivalového dne. "Zahrát 32 sonát v osmi dnech zpaměti je opravdu mimořádný počin. Konstantin je vrcholný beethovenovský interpret," dodává Bárta.

Kromě Lifschitze organizátoři pozvali klavíristy Igora Ardaševa a Terezii Fialovou, houslistu Pavla Šporcla, hobojistu Viléma Veverku nebo Heroldovo kvarteto.

Kromě autorů klasické hudby zazní díla soudobých a avantgardních tvůrců - letos to bude zejména 26. srpna večer nazvaný Agnus Dei. Věnován bude vzpomínce na americkou houslistku a dlouholetou oporu kutnohorského festivalu Corinne Chapelleovou, která letos podlehla těžké nemoci.

Barokní hudba má 24. srpna rezonovat kaplí Božího těla v programu Barocco goes to Kutná Hora, kde se mimo jiné představí hráč na velkou basovou loutnu theorbu Marek Kubát a Jana Semerádová, což je flétnistka, zakladatelka souboru Collegium Marianum a odbornice na starou hudbu.

Koncerty komorní hudby Bárta tradičně doplňuje o projekty na hranici žánrů. Letos zařadil Bachovu kantátu Ich habe genug pro sólový bas, hoboj a smyčce, propojenou s epickou básní Arnošta Lustiga Kantáta - tanec šílených. V hudebně-lyrickém pásmu režírovaném spisovatelovou dcerou Evou Lustigovou přednes Vilmy Cibulkové, Jiřího Lábuse a Viléma Udatného doprovodí soubor Barocco sempre giovanne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy