Karlovarští radní odvolali ředitele orchestru, šéfdirigent Kučera na protest odchází

ČTK ČTK
23. 2. 2021 19:38
Radní Karlových Varů v úterý odvolali z funkcí ředitele Kanceláře architektury města Petra Kroppa a Karlovarského symfonického orchestru Petra Polívku. V reakci na to oznámil odchod šéfdirigent Jan Kučera, který spolupracuje například s pražským Národním divadlem.
Odcházející šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jan Kučera na festivalu Rock for People.
Odcházející šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru Jan Kučera na festivalu Rock for People. | Foto: ČTK

Proti kroku protestuje opozice v zastupitelstvu, vznikají petice. Vedení města výhrady odmítá, na pozici ředitelů obou městských organizací vyhlásí otevřené výběrové řízení, slibuje mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Do nalezení nového ředitele povede Kancelář architektury města Karel Adamec a symfonický orchestr Josef Bernátek. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová z hnutí ANO uvedla, že hodnotící komise budou devítičlenné a většinu v nich mají mít odborníci z oboru.

V komisi pro výběr ředitele Karlovarského symfonického orchestru mají být dva jeho zaměstnanci. Jmenovité složení komisí ještě není známé.

Proti odvolání protestuje například karlovarská organizace KDU-ČSL. Podle nich dosavadní ředitel Petr Polívka vedl orchestr od roku 2015 dobře a úspěšně jak po manažerské, tak po umělecké stránce.

Kropp podle karlovarské KDU-ČSL vytvořil z Kanceláře architektury města "klíčovou instituci, garantující promyšlený a kvalitní rozvoj veřejného prostoru", namítá opozice. "Oba muži jsou inspirativními osobnostmi s mezinárodní zkušeností a nadhledem. Takové persony potřebujeme do našeho města přivádět, nikoliv je vyhazovat," míní KDU-ČSL.

Radní na výtky reagovali prohlášením, že ke kroku dospěli po 2,5 letech ve funkci, tedy po 2,5 letech spolupráce s řediteli. "Z toho je zřejmé, že se nejedná o žádný bleskový, neuvážený krok. Rada města vnímá odvolání ředitelů jako zcela legitimní nástroj v její kompetenci, jak zodpovědně a odpovědně spravovat svěřené organizace," vzkázal radní.

"Rada města k němu sáhla až ve chvíli, kdy dle svého přesvědčení vyčerpala veškeré ostatní nástroje u daných institucí k utváření koncepční správy města. Rada města deklaruje zachování obou příspěvkových organizací a s pokorou vyzývá všechny občany, organizace, spolky a tak dále, aby nejitřili tuto závažnou situaci a tím umožnili konání kvalitních výběrových řízení s cílem bezvadného chodu města, jeho správy, organizací a společností," dodávají radní.

Vedení Karlových Varů, které tvoří ANO, ODS a Karlovaráci, už před časem vyměnilo ředitele Lázeňských lesů, Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád a Městského zařízení sociálních služeb.

V reakci na odvolání Petra Polívky v úterý vpodvečer rezignoval na post šéfdirigenta Karlovarského symfonického orchestru dirigent a skladatel Jan Kučera. Ve funkci byl od roku 2015. "Vzhledem k dnešnímu bezprecedentnímu odvolání ředitele Karlovarského symfonického orchestru Petra Polívky s okamžitou platností rezignuji na pozici šéfdirigenta orchestru," napsal Kučera na Facebook.

Třiačtyřicetiletý Kučera byl oceněn v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, pracoval jako dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V pražském Národním divadle nastudoval krátké opery Dmitrije Šostakoviče Antiformalistický jarmark a Orango nebo zde ve světové premiéře uvedl svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy