Jako remix odeznělé hudby. Filharmonie Brno uvádí premiéru Nejtkovy skladby

ČTK ČTK
24. 11. 2021 14:10
Filharmonie Brno na čtvrtek připravila světovou premiéru skladby Sklepní skici. Pro brněnský orchestr ji na popud šéfdirigenta Dennise Russella Daviese napsal Michal Nejtek.
Klavírista a skladatel Michal Nejtek s Filharmonií Brno spolupracoval už před sedmi lety.
Klavírista a skladatel Michal Nejtek s Filharmonií Brno spolupracoval už před sedmi lety. | Foto: ČTK

Kompozice měla poprvé zaznít už loni v červnu, tehdejší premiéru ale zhatila pandemie koronaviru. Tento čtvrtek a znovu v pátek novinku doplní ještě díla Johannese Brahmse a Samuela Barbera.

Sklepní skici tvoří pět vět, významný part náleží klavíru. Nejtek jej psal pro Nikol Bókovou. "Part se většinou drží not, aby v polovině skladby náhle začal improvizovat na předchozí materiál, jako by remixoval odeznělou hudbu," popisuje Nejtek.

"Od tohoto momentu se začínají vracet v různých konstelacích a variantách již použité motivy, skladba se vrací sama k sobě, na začátek, ale konec je přesto jiný," dodává.

Skladatel s Filharmonií Brno spolupracoval už v roce 2014, kdy vytvořil orchestrální aranžmá alba Co znamená vésti koně skupiny The Plastic People of the Universe. Filharmonici s undergroundovou kapelou dosud vystupují, naposledy tak učinili v broumovském klášteře.

Čtvrteční a páteční program tvoří hudba od 19. do 21. století. Brahmsovy Variace na Haydnovo téma se opírají o nosný motiv, který skladatel mylně připisoval Josephu Haydnovi. Téma prochází osmi kompozičně vybroušenými proměnami.

Violoncellový koncert od Samuela Barbera z 20. století je považován za stěžejní skladbu pro tento nástroj. Zazní v podání padesátiletého izraelského rodáka Matta Haimovitze, který žije v USA a Kanadě.

Oba koncerty povede šéfdirigent Davies, konají se v Besedním domě. Návštěvníci se musí prokázat platným dokladem o ukončeném očkování nebo prodělané nemoci. "Rozhodli jsme se vyjít vstříc těm, kteří už svoje vstupenky mají, ale některou z podmínek nemohou splnit. Nabízíme jim vrácení vstupného, o které je potřeba požádat nejpozději v den konání koncertu do 12 hodin," doplňuje ředitelka orchestru Marie Kučerová. Nabídka platí jen po dobu trvání vládního opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy