Hudba zvučná, nikoliv komorní. Filharmonie Brno po osmi měsících hraje lidem

ČTK ČTK
11. 6. 2021 14:00
Filharmonie Brno ve čtvrtek po osmi měsících poprvé vystoupila doma před diváky. V Besedním domě nabídla program složený ze symfonických tanců.

Orchestr koncert opakuje ještě tento pátek 11. a znovu v pondělí 14. a úterý 15. června, podle počasí buď v sále, anebo na nádvoří. Zájem o vstupenky je značný, na čtvrtek bylo dopředu vyprodáno.

Koncert se měl konat venku, kvůli nejisté předpovědi ale vedení na poslední chvíli rozhodlo o přesunu do sálu Besedního domu. "Vyprodáno je i v pátek. Na pondělí a úterý místa ještě jsou, lidé patrně čekají, jak se vyvine počasí," doplňuje mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.

Na programu všech večerů jsou Lašské tance Leoše Janáčka, Slovanské tance Antonína Dvořáka a Uherské tance Johannese Brahmse. Při jejich výběru hrál roli také hluk na přilehlé Husově ulici. Hudba tak musí být zvučná, nikoliv komorní.

Orchestr ve čtvrtek vedl stálý hostující dirigent Filharmonie Brno Robert Kružík. "Jestli nám uplynulé měsíce něco ukázaly, tak to, že smyslem naší práce jsou zejména lidé v hledišti a jejich energie, jejich reakce. Jsme moc rádi, že tento smysl konečně můžeme začít naplňovat, navíc s programem, který se krásně hodí k jarním dnům," řekl Kružík.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy