Hudba z krajiny, co vyzařuje ticho. Na Pražském jaru zazní pozdní renesance

Michaela Vostřelová Michaela Vostřelová
14. 5. 2021 16:21
Před půltisíciletím zemřel jeden z největších géniů renesanční hudby Josquin Desprez. Díla, která složil v posledních letech života, nabídne 15. května koncert festivalu Pražské jaro.
Huelgas Ensemble existuje od roku 1971.
Huelgas Ensemble existuje od roku 1971. | Foto: Luk Van Eeckhout

Mohlo ovlivnit Desprezovy pozdní skladby místo, kde vznikaly? Promítl se do nich duch zvlněné krajiny kolem severofrancouzského kantonu Condé‑sur‑l’Escaut se soutokem dvou řek, se zvuky a pachy tržiště na náměstí pod okny autorova domu? ­

To všechno hraje v tvorbě důležitou úlohu. ­Alespoň podle Paula Van Nevela, muzikologa, spisovatele a uměleckého vedoucího belgického Huelgas Ensemble, který Desprezovu hudbu představí tuto sobotu na festivalu Pražské jaro.

Pětasedmdesátiletý Van Nevel patří k největším osobnostem interpretace starší hudby. Ansámbl Huelgas založil před 50 lety. Natočili přes 50 alb, sklidili spoustu počitatelných úspěchů jako několik ocenění ­Diapason d’Or nebo Cen německých kritiků, ale také těch, které s čísly a žebříčky nemají mnoho společného.

Z archivů vytahují na světlo pódií autory, kteří by jinak zůstali zapomenutí, a přesvědčují posluchače, že vnímání mnohdy složité polyfonické hudby není relaxace, spíš mentální cvičení. A že má cenu se ztišit.

Ansámbl sice nese jméno slavného středověkého hudebního rukopisu Codex Las Huelgas z doby kolem roku 1300, "huelga" ale zároveň znamená zastavení nebo klid.

"Jednotlivé nuance se v té komplexní polyfonní mase hlasů ­odkrývají kousek po kousku, pokud je člověk schopný a ochotný se soustředit," říká Van Nevel, který soustředění posluchačů pomáhá třeba tak, že vlastní festival založil daleko od velkých kulturních center, ve francouzské vesnici Talant několik kilometrů od Dijonu.

V Talantu mají starý románský kostel se skvělou akustikou - a to je vše. Žádné kavárny, restaurace ani jiná rozptýlení.

Desprezovo moteto Qui habitat pro 24 hlasů v podání Huelgas Ensemble. | Video: Sony Classical

Když chce Van Nevel pomoct k plnému pochopení toho, co znamená polyfonie, ­nevysvětluje starou notaci nebo složité ­rytmické vzorce, ale mluví o krajině. Tak jako ve své knize Krajina polyfonistů, kde popisuje, proč se nejlepší skladatelé renesanční ­polyfonie rodili ve franko‑vlámské oblasti - jako právě Josquin Desprez.

"Divák se musí ponořit do obrazů, aby se mohl stát součástí ­krajiny, která se nejen vizuálně odvíjí, ale také vyzařuje ticho a zvuk, melancholii a emoce. To je jediný způsob, jak vstoupit do subtilního světa franko‑vlámského ­hudebníka," říká Van Nevel.

A jaký byl podle něj Josquin Desprez? "Byl vizionářem. Ovládl všechny kontrapunktické techniky, aby polyfonii uchopil podle svých představ, často za cenu ­porušování přijatých pravidel," konstatuje muž, kterému porušování regulí také není cizí.

Když byl obviněn z krádeže sedmi vzácných autografů z Boloňského muzea ­bibliografie, hájil se tím, že je "našel na stánku na ­milánském trhu". Argument ale ­vášnivému sběrateli neprošel a soud ho uznal vinným.

K téhle historii se v interview často nevrací a raději stáčí hovor ke svým novým objevům, notovým sbírkám, kterých má plnou knihovnu a jimiž listuje s doutníkem v koutku úst. Připomíná tím trochu slavné výkladové monology Leonarda Bernsteina - nad klavírem a partiturou s cigaretou v ruce.

Jenomže zatímco cigarety coby uspěchané uspokojení závislosti Van Nevel odsuzuje, doutník je pro něj symbolem pomalého požitku mimo běh času. A v pomalosti spočívá to pravé umění.

Koncert

Huelgas Ensemble
Kostel sv. Anny, 15. května

 

Právě se děje

před 32 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy