Hudba mě udržuje mladého. Čtyřiadevadesátiletý Blomstedt povede Vídeňské filharmoniky

Dita Hradecká Dita Hradecká
10. 9. 2021 17:24
Čtyřiadevadesátiletého Herberta Blomstedta mají orchestry v úctě a publikum ho zbožňuje. Tuto neděli a znovu v pondělí švédsko-americký dirigent vystoupí na Dvořákově Praze s jedním z nejprestižnějších světových těles, Vídeňskými filharmoniky.
Herbert Blomstedt na stojanu mívá obvykle partituru, avšak neotvírá ji.
Herbert Blomstedt na stojanu mívá obvykle partituru, avšak neotvírá ji. | Foto: Martin U.K. Lengemann

Dirigenti se nezřídka dožívají nadprůměrného věku, ale zůstat aktivní i po devadesátce je ojedinělý jev. Pravda, Leopold Stokowski držel taktovku ještě v pětadevadesáti. Avšak Herbert Blomstedt, jehož kariéra trvá již 66 let, je po nedávném odchodu dvaadevadesátiletého Bernarda Haitinka ze scény na nejlepší cestě jej překonat.

„Můj recept je jednoduchý: to hudba mě udržuje mladého. Jsem pořád zvídavý, jako dítě. Za ta léta jsem se něco málo naučil, ale hlavně jsem zjistil, že vím příliš málo. I když je náš koncert úspěšný, nikdy si nemyslím, že jsem dospěl k řešení,“ říká muž pověstný houževnatostí, pečlivostí a analytickou důkladností při zkoušení.

Podle koncertního kalendáře to nevypadá, že by Blomstedt zvolňoval tempo. Začátkem srpna strávil téměř dva týdny v americkém Tanglewoodu, kde pracoval s Bostonským symfonickým orchestrem a studenty - sám se na tomto místě před sedmi dekádami jako mladý adept dirigování potkal s Leonardem Bernsteinem.

Na konci léta se Blomstedt s Vídeňskými filharmoniky vydal na evropské turné po osmi městech, které zahrnuje také nynější dva koncerty v Praze. Na podzim ho čekají ještě Drážďany, Berlín, Tokio, Lipsko, Mnichov, Bamberg, Oslo a Paříž. A další americká vystoupení plánuje příští rok, včetně návratu k Sanfranciskému symfonickému orchestru, který vedl v letech 1985 až 1995 a s nímž natočil mnoho ceněných nahrávek.

Muž obrovského charismatu a osobní integrity se narodil v USA švédským rodičům, kteří se brzy přestěhovali zpět na starý kontinent. Otec, pastor adventistické církve, mu odkázal pevnost ve víře a jasný kompas, který syna pomalu, ale jistě vedl k nejvyšším metám.

Blomstedtova kariéra v ničem nepřipomíná dnešní mladíky, kteří začnou létat po světě, hned jak vyhrají první soutěž a agentura jim vyrobí atraktivní profil.

Vystudoval ve švédské Uppsale, New Yorku, německém Darmstadtu a švýcarské Basileji, jako dirigent debutoval roku 1954 se Stockholmskou filharmonií. Poté šéfoval Filharmonii Oslo a orchestrům švédského i dánského rozhlasu.

Herbert Blomstedt v budově Labské filharmonie diriguje Schubertovu Osmou s NDR Elbphilharmonie Orchestra. | Video: Elbphilharmonie

Průlom však přišel až dlouho po čtyřicítce, v roce 1975, kdy byl jmenován do čela Staatskapelle Dresden. Později se stal hudebním ředitelem v San Francisku, šéfdirigentem Symfonického orchestru NDR a hudebním ředitelem lipského Gewandhausorchesteru.

Jeho bývalé domovy v San Francisku, Lipsku, Kodani, Stockholmu a Drážďanech, stejně jako Bamberští symfonikové a tokijský Symfonický orchestr NHK, jej k devadesátinám poctily titulem čestný dirigent.

Mezi soubory, které má rád, řadí Herbert Blomstedt i Českou filharmonii, kterou vedl například na japonském turné v roce 2009.

Kritici jej označují přívlastky jako ušlechtilý, střízlivý či skromný, což se zdánlivě neslučuje s dirigentskou profesí. Ale Blomstedt je výjimkou. Na stojanu mívá obvykle partituru, avšak neotvírá ji. Vycepoval ho tak pedantický Igor Markevič, u nějž studoval počátkem 50. let minulého století.

„Žádnému ze svých studentů nedovolil, aby měl při dirigování před sebou partituru. Museli jste si ji nastudovat a znát ji kompletně, než jste vyšli ven. Ale vyplatilo se to,“ vzpomíná Blomstedt. Krátce se učil také u Leonarda Bernsteina, od kterého prý pochytil hlavně radost z hudby a spontaneitu, ale nic zásadního („na to byl příliš rozevlátý“).

V Praze s Vídeňskými filharmoniky, tedy jedním z nejlepších světových těles, provede ve dvou večerech symfonie romantismu, pozdního romantismu a hudbu takzvané Pařížské šestky: Antona Brucknera, Franze Schuberta, Arthura Honeggera a Johannese Brahmse.

S Brucknerem pojí Blomstedta hluboká náboženská víra a záliba ve hře na varhany. Miluje také Schuberta: díky novým vydáním partitur prý i po 60 letech objevuje v jeho symfoniích nové detaily a souvislosti.

„Dirigovat něco takového před skvělým tělesem je nejen služba divákům, ale i Bohu,“ dodává před příjezdem do Prahy.

Dvořákova Praha

Vídeňští filharmonikové
Herbert Blomstedt - dirigent
Dvořákova síň Rudolfina, Praha, 12. a 13. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy