Hovoří i za Českou filharmonii. Ruský klavírista uvede skladbu o ukrajinské výhře

ČTK ČTK
24. 11. 2022 13:59
Ruský klavírista Jevgenij Kissin, který od roku 2017 žije v Praze, napsal skladbu kritizující ruskou agresi na Ukrajině. Uvede ji 5. prosince v Sukově síni pražského Rudolfina s koncertními mistry České filharmonie, houslistou Janem Fišerem a violoncellistou Václavem Petrem.
Jevgenij Kissin má v Praze přechodný pobyt coby manžel Češky.
Jevgenij Kissin má v Praze přechodný pobyt coby manžel Češky. | Foto: Johann Sebastian Hänel

"Jevgenij Kissin patří k největším osobnostem současné klasické hudby. Považujeme za čest, že se rozhodl uvést svoji novou skladbu ve spolupráci s koncertními mistry České filharmonie. Trio, které odráží jeho postoj k válce na Ukrajině, hovoří i za naše hudebníky," říká David Mareček, generální ředitel České filharmonie.

Trio pro housle, violoncello a klavír od Jevgenije Kissina tvoří tři věty. Ta první ilustruje ruskou invazi a bombardování, druhá tragédii Ukrajiny a jejího lidu. Kissin v ní cituje ukrajinské lidové písně Oj, přijdu já do hrobu a Běda mi, běda. Třetí věta pak zrcadlí ukrajinské vítězství, ve které ruský komponista a kritik invaze pevně věří.

"Třetí téma, Finale, je rozděleno na dvě části. První je napsána v ukrajinském, druhá v židovském stylu," přibližuje Kissin. "Ten pro mne symbolizuje tři věci: ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid. V ukrajinské armádě bojují izraelští dobrovolníci. Já jsem Žid, který se narodil a vyrostl v Rusku, a protože můj národ byl největší obětí ruské xenofobie, vždy jsem cítil silnou solidaritu se všemi ostatními oběťmi. Nyní jsou Ukrajinci hlavními oběťmi ruské xenofobie a imperialismu, takže se domnívám, že my Židé bychom měli být jejich hlavními spojenci," dodává.

Jedenapadesátiletý moskevský rodák Kissin vystupoval s předními světovými dirigenty včetně Claudia Abbada, Vladimira Ashkenazyho, Daniela Barenboima nebo Lorina Maazela, stejně jako s významnými orchestry. Narodil se v Moskvě, hrát a improvizovat na klavír začal ve věku dvou let. Jako šestiletý zahájil studia na hudební škole pro nadané děti. V deseti letech poprvé vystoupil s orchestrem, o rok později měl prvně samostatný recitál.

Jako dvanáctiletý získal mezinárodní věhlas, když jeho vystoupení s Moskevskou státní filharmonií vyšlo na LP. Roku 1985 vystoupil poprvé v zahraničí, roku 1988 pak hrál pod taktovkou Herberta von Karajana na novoročním koncertě Berlínských filharmoniků, který do světa vysílala televize.

Kissin, jenž má vedle ruského také britské a izraelské občanství, podepsal výhradní smlouvu s prestižním vydavatelstvím Deutsche Grammophon a mimo jiné je čestným členem Královské hudební akademie v Londýně.

Získal čestný doktorát hudby na Manhattan School of Music, Šostakovičovu cenu či naposledy čestný doktorát filozofie na univerzitě v Hongkongu.

V Praze má přechodný pobyt coby manžel Češky. "Rád podnikám dlouhé procházky centrem Prahy a obdivuji její krásu. 28 let poté, co jsem opustil Rusko, se tady cítím nejvíc doma. Pokaždé když se vracím z cest, říkám ženě: Země česká, domov můj," popsal před několika lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jeho Trio pro housle, violoncello a klavír na koncertě v Rudolfinu doplní Druhý klavírní kvintet Antonína Dvořáka, v němž se k houslistovi Janu Fišerovi a violoncellistovi Václavu Petrovi přidají houslistka Petra Brabcová, violista Jiří Pinkas a klavírista Ivo Kahánek.

Jevgenij Kissin hraje Beethovenův Turecký pochod v klavírním aranžmá Antona Rubinsteina. Foto: Johann Sebastian Hänel | Video: Medici.tv
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy