Houslista Svěcený slaví šedesátku. Přestal jsem se pořád za něčím honit, říká

ČTK ČTK
8. 12. 2020 12:59
Houslista Jaroslav Svěcený říká, že na prahu šedesátky nebilancuje. Jubileum, které slaví toto úterý, ale bere jako důvod k zastavení a k promyšlení, co dělat dál.
Jaroslav Svěcený si k šedesátinám nadělil album Way of Life.
Jaroslav Svěcený si k šedesátinám nadělil album Way of Life. | Foto: ČTK

Postoje mu postupně změnila životní situace, když před dvěma lety čelil složitým zdravotním i osobním problémům. To změnilo jeho priority. "Člověk si musí uvědomit, že v určitém věku všechno v životě už taky nemusí stihnout," říká.

"Přestal jsem se pořád za něčím honit a chci se zabývat i věcmi mimo hudbu, abych neznal jenom hotel, letiště a koncertní sál. Samozřejmě bez hudby nemohu být a v době zákazu koncertů trpím, ale dříve jsem byl nastavený jen na práci, byl jsem šílený workoholik a to je teď načase změnit," vysvětluje Svěcený.

Jaroslav Svěcený.
Jaroslav Svěcený. | Foto: ČTK

Houslista a propagátor klasické hudby absolvoval operaci. Po ní mu lékař doporučil, aby přemýšlel o tom, jak sám sebe ničí vlastním životním stylem. "V tomhle jsem teď jiný člověk. Byl jsem na dně a musel jsem nějaké věci totálně změnit, ale hudba mě z toho dostala. Hudba je léčivá a housle mě vrátily zpátky," říká dnes Svěcený.

Spoluzakladatel několika českých festivalů mezi letošními dvěma vlnami pandemie koronaviru stihl vystoupení na Kláštereckých hudebních pramenech, Tónech Chodovské tvrze, Jihočeských Nových Hradech a litoměřických Žhavých strunách.

"Tyto festivaly byly naštěstí v létě, ale přišel jsem o všechny narozeninové koncerty, které jsem musel přeložit na příští rok. Takže šedesátiny budu slavit hodně dlouho. Nevím, z jakého důvodu je náš obor zakázaný, když se na našich koncertech nikdo neopíjí a publikum je ohleduplné," lituje držitel Zlaté plakety prezidenta republiky, kterou obdržel před deseti lety u příležitosti svých padesátin.

K letošním 60. narozeninám vydal dvojalbum Way of Life s filmovou a populární hudbou, swingem, jazzem i klasikou. Nahrávky natočené s dámským symfonickým orchestrem Bon Art Pops Orchestra mu pomohl vybrat producent a kamarád Richard Liegert.

"S Richardem jsme natočili desku, která má čtyři žánry, ale všechny jsou v aranžích pro housle a orchestr. Můj dědeček byl kapelník a houslista, takže mám multižánrovost v krvi," vysvětluje Svěcený.

Motiv ze Schindlerova seznamu hrají Jaroslav Svěcený s dcerou Julií Svěcenou. | Video: Bon Art Music

V minulosti vedle uvádění děl Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse nebo Antonína Dvořáka spolupracoval s interprety, jako jsou Marta Kubišová, Rudolf Rokl, Petr Malásek, skupina Jablkoň, Vašo Patejdl nebo Pavel Větrovec.

Na albu Way of Life se nacházejí skladby, jež složili Paul McCartney, John Barry, Ennio Morricone, Christina Perri, Richard Rodney Bennett, Ástor Piazzolla, Elton John, Sting nebo Sergej Rachmaninov. Nechybí ani známá kompozice Schindlerův seznam od amerického tvůrce soundtracků Johna Williamse. Hudbu proslavenou Spielbergovým celovečerním snímkem upravil Svěcený pro dvoje housle a orchestr, druhé housle dotočil playbackem.

"Když jsem měl tu čest setkat se s Williamsem v USA, řekl mi, že si to neumí představit. Nahrávku však po poslechu schválil," vzpomíná Svěcený.

Znalec historie a stavby houslí, jenž byl v roce 2008 jmenován soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, na svůj narozeninový den v pražském klubu Violino vymyslel "okénko kulturního setkávání", jak mu říká.

"Místo guláše, svíčkové nebo asijských specialit budu rozdávat kulturu. Zahraju na housle nebo bude znít reprodukovaná hudba. Lidé si v úterý odpoledne mohou za dodržení všech předpisů přijít do Krakovské ulice pro desku nebo si nechat podepsat plakáty. Vymyslel jsem vlastně takové setkání v době, kdy se lidé nesetkávají," uzavírá houslový virtuos.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy