Gardiner nebo Buchbinder. Česká filharmonie bude vysílat adventní koncerty

ČTK ČTK
23. 11. 2020 13:08
V průběhu čtyř adventních nedělí uvede Česká filharmonie mimořádné koncerty z pražského Rudolfina. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se uskuteční bez publika. Spolupracuje na nich Česká televize.
Sir John Eliot Gardiner předloni na festivalu Pražské jaro dirigoval orchestry staré hudby Monteverdi Choir a English Baroque Soloists.
Sir John Eliot Gardiner předloni na festivalu Pražské jaro dirigoval orchestry staré hudby Monteverdi Choir a English Baroque Soloists. | Foto: Petra Hajská

První večer 29. listopadu budou dirigovat sir John Eliot Gardiner a Ondřej Vrabec. Sólové party zahrají s výjimkou rakouského klavíristy Rudolfa Buchbindera výlučně domácí interpreti.

Koncerty vysílá program ČT art, ke zhlédnutí budou také na Facebooku filharmonie a dalších partnerů. Moderovat je má Marek Eben. "Pokračující druhá vlna pandemie koronaviru nás bohužel nutí zrušit všechny abonentní koncerty a edukační programy až do konce letošního roku. Milovníky klasické hudby však nechceme připravit o zážitky z živého provedení, kterých se jim v posledních týdnech příliš nedostává," vysvětluje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

"S Českou televizí jsme se domluvili na sérii čtyř koncertů, během nichž Česká filharmonie prostřednictvím televizních obrazovek navštíví posluchače u nich doma," dodává.

První koncert tuto neděli 29. listopadu je věnován českým skladatelům. Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška a Sinfoniettu La Jolla pro klavír a komorní orchestr Bohuslava Martinů diriguje slavný sir John Eliot Gardiner.

Prostřední skladbu večera, Janáčkovo Capriccio pro klavír levou rukou a dechový soubor, provede dirigent Ondřej Vrabec, klavírního partu se ujme Igor Ardašev.

Sedmasedmdesátiletý dirigent Gardiner je jedním z průkopníků historicky poučené interpretace. Zakladatel souborů Monteverdi Choir, English Baroque Soloists a Orchestre Révolutionnaire et Romantique v minulosti například připomněl 250 let od Bachova úmrtí uvedením všech jeho církevních kantát v programu nazvaném Bach Pilgrimage.

"S hudebníky a zpěváky tehdy Gardiner putoval od kostela ke kostelu, z Německa přes Paříž a Curych až do New Yorku. Každá kantáta zazněla v den liturgického roku, pro nějž byla autorem zkomponována," popsala v Hospodářských novinách muzikoložka Dita Hradecká projekt, jehož výsledkem bylo 56 skladeb na 28 albech vyznamenaných mnoha cenami.

Händelovo Dixit Dominus pod taktovkou sira Johna Eliota Gardinera. Foto: Sim Canetty-Clarke. | Video: Arte

Druhý večer 6. prosince Česká filharmonie připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, které připadá na 16. prosince.

Rakouský dirigent Manfred Honeck provede vedle Beethovenovy První symfonie i výběr ze scénické hudby Edvarda Griega k Ibsenově hře Peer Gynt a Klavírní koncert d moll Wolfganga Amadea Mozarta, v němž jako sólista vystoupí rakouský pianista Rudolf Buchbinder.

V první polovině třetího večera 13. prosince se pod taktovkou Petra Altrichtera v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle a violoncello představí dva členové České filharmonie Jan Mráček a Ivan Vokáč.

V závěrečném večeru 20. prosince bude orchestr řídit jeho hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil. Trumpetových partů ve skladbě Pavla Josefa Vejvanovského Sonata Vespertina se zhostí Stanislav Masaryk a Walter Hofbauer, v Mendelssohnově Houslovém koncertu e moll sólový part přednese Josef Špaček.

V průběhu zkoušek a koncertů platí přísná hygienická opatření. Celý orchestr bude pravidelně testován. Pódium má být rozšířeno, aby každý filharmonik mohl hrát ze svého pultu. Smyčcové skupiny budou od dechových odděleny plexisklovými paravány. K dispozici bude větší množství šaten pro účinkující.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy