Obrazem: Brnem se nesl zvuk violoncell, lidé je sledovali na velkoplošné obrazovce

Violoncellisté z Filharmonie Brno hráli uvnitř tržnice na Zelném trhu.
Na velkoplošné obrazovce před budovou koncert sledovaly stovky lidí. Původně měli být violoncellisté na střeše tržnice, kvůli obavám z deště ale zůstali uvnitř.
Filharmonie Brno se tento týden vrací ke koncertování, byť zatím ne v plném rozsahu. Pondělní koncert byl zároveň součástí kampaně Díky Brno!, jejímž prostřednictvím magistrát děkuje obyvatelům města za to, že zvládli týdny koronavirových omezení a dodržování vládních nařízení.
Je to symbol postupného návratu k normálu, řekla při zahájení koncertu primátorka Markéta Vaňková z ODS. Připomněla, že pondělkem skončila velká část opatření proti šíření nového typu koronaviru.
Podle ředitelky Filharmonie Brno Marie Kučerové byl koncert zároveň pozvánkou na sérii komorních vystoupení, která začíná v úterý v Besedním domě.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
25. 5. 2020 22:00
Zvuk devíti violoncell se v pondělí večer nesl nad Zelným trhem v Brně. Hudebníci z Filharmonie Brno zahráli v prostorách tržnice. Na velkoplošné obrazovce před budovou koncert sledovaly stovky lidí. Původně měli být violoncellisté na střeše tržnice, kvůli obavám z deště ale zůstali uvnitř.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy