Dvořákova Praha je letos bez zahraniční účasti, v Rudolfinu musí mít lidé roušky

ČTK ČTK
1. 9. 2020 17:12
Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha zahájí tento pátek v Rudolfinu Violoncellový koncert a Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka v podání České filharmonie. Všechna vystoupení i doprovodné akce dodrží epidemiologická opatření, posluchači budou muset mít po celou dobu v prostorách Rudolfina nasazené roušky.

"Všechny dosud prodané vstupenky zůstávají v platnosti. Jsme rádi, že se potvrdila možnost otevřít Rudolfinum pro celkem tisíc posluchačů," kvituje výkonná ředitelka festivalu Klára Bumbálková.

"Stavební dispozice budovy umožňuje často citovaný sektorový provoz. Držitelé vstupenek, na které máme kontakt, budou o pravidlech informováni e-mailem. Vše budeme také pravidelně aktualizovat na našich internetových stránkách a facebookovém profilu," dodává Bumbálková.

Dvořákova Praha se vzhledem k pandemii koronaviru letos koná bez zahraničních umělců. Výjimkou bude šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov. Zůstane zachována hlavní dramaturgická linka festivalu s mimořádným důrazem na Dvořákovu hudbu.

"V březnu se vzhledem ke všeobecné nejistotě mohla jevit jako nejjednodušší varianta festival zrušit. Tím bychom ale přišli o živou kulturu, o možnost kontaktu umělců s diváky, o skvělé zážitky," argumentuje ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Vedle rezidenčního souboru, České filharmonie, na festivalu vystoupí Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse, PKF - Prague Philharmonia a Česká Sinfonietta. Kromě Dvořákových skladeb zazní hudba Ludwiga van Beethovena a Josefa Suka.

V programu jsou zastoupeni dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Netopil, Petr Altrichter nebo Jiří Rožeň, v rolích sólistů a zároveň uměleckých vedoucích těles pak Radek Baborák nebo Josef Špaček.

Posluchači uslyší uznávané české klavíristy od Lukáše Vondráčka, Iva Kahánka, Martina Kasíka, Dua Ardašev až po nastupující hvězdu Marka Kozáka. Dále vystoupí sólisté Jana Boušková, Tomáš Jamník, Jan Martiník, Jan Mráček, Kateřina Kněžíková nebo Simona Šaturová.

"Je to nesmírná radost, že můžeme konečně zpívat a že se festival nezalekl situace, která nastala. Vnímala bych to také jako signál pro lidi, aby se nebáli chodit za kulturou, abychom si nenechali namluvit, že koncerty jsou nebezpečnější než obchodní centra," říká sopranistka Šaturová, která zazpívá 7. září se souborem Collegium 1704.

Posluchače čeká například souborné provedení Dvořákových skladeb pro sólový a čtyřruční klavír, které se pod patronátem Iva Kahánka uskuteční 6., 8. a 19. září prostřednictvím dvou recitálových večerů a klavírního maratonu.

Nová programová řada Pro budoucnost se od letoška stane platformou pro vystoupení mladých hudebníků a představení projektů Akademie klasické hudby, zaměřených na vzdělávání a podporu mladých umělců. Také letos festival chystá doprovodné programy.

Loňský ročník Dvořákovy Prahy v průběhu více než dvou týdnů přilákal téměř 16 tisíc posluchačů, podobně jako v předchozích letech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy