Dokud je tu virus, nehrajeme. Metropolitní opera zrušila celou sezonu

ČTK Reuters ČTK, Reuters, AP
24. 9. 2020 10:31
Slavná Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou nadcházející sezonu. Zůstane tak zavřená až do září 2021, informuje agentura Reuters.
Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou sezonu.
Metropolitní opera v New Yorku vynechá celou sezonu. | Foto: Shutterstock

Vedení se rozhodlo nevrátit k původní aktivitě, dokud bude koronavirus představovat nebezpečí. Metropolitní opera se sálem pro 3800 diváků obvykle uvede 200 představení v jedné sezoně, ročně přivítá téměř 800 tisíc lidí. Desítky tisíc Čechů její představení sledují v sobotních přenosech do kin.

"Kvůli stovkám účinkujících, kteří zkoušejí v uzavřených prostorách, a kvůli našemu širokému publiku jsme se rozhodli nevrátit k původní činnosti, dokud nebude široce používaná vakcína, nevznikne kolektivní imunita a nebude zrušena nutnost nosit roušku a omezovat sociální kontakt," stojí v prohlášení.

Je to poprvé ve 140leté historii Met, kdy instituce vynechá celou sezonu, dodává agentura AP. Původně hodlala Met sezonu jen zkrátit a místo září začít až 31. prosince. Podle ředitele Petera Gelba zatím instituce od začátku pandemie přišla o 154 milionů dolarů, v přepočtu 3,5 miliardy korun.

Na podzim 2021 chce Met zahájit sezonu operou Fire Shut Up in My Bones (Oheň uzavřen v mých kostech), jejíž název odkazuje na biblickou knihu Jeremiáš. Dílo od jazzového trumpetisty Terence Blancharda bude první operou od černošského autora uvedenou v Met.

Blanchardova práce měla premiéru vloni v americkém St. Louis. "V téhle pauze jsme zažili různé tragédie, nejen úmrtí lidí na koronavirus, ale samozřejmě také policejní brutalitu a vše s tím související. Teď je čas si sednout a reflektovat," říká dvaašedesátiletý Blanchard, podle nějž "spousta lidí začíná řešit problémy, kterým se dřív vyhýbali nebo o které se nezajímali," a současná rasová situace v USA "čím dál víc lidem otevírá oči".

Blancharda zná jako jazzového hudebníka i české publikum, v minulosti vystoupil v pražském klubu Jazz Dock, brněnském Sono Centru, olomouckém klubu Jazz Tibet nebo na festivalu Prague Proms. V Česku s orchestrem Filmharmonic natočil hudbu k válečnému filmu Stíhači Red Tails režiséra Anthonyho Hemingwaye.

Operu Fire Shut Up in My Bones bude v Met dirigovat Yannick Nézet-Séguin, který měl v právě zrušené sezoně nastoupit jako nový stálý hudební ředitel instituce.

Divadla na Broadwayi, která patří mezi největší newyorské turistické atrakce, by podle provozovatelů měla znovu otevřít v lednu 2021.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy