Prestižní firma Decca vydala Bělohlávkovu poslední nahrávku s Českou filharmonií

ČTK ČTK
12. 4. 2020 13:31
Prestižní společnost Decca Classics vydala dvojdisk České filharmonie se skladbami Requiem, Biblické písně a Te Deum od Antonína Dvořáka. Biblické písně se sólistou berlínské Státní opery Janem Martiníkem jsou poslední nahrávkou šéfdirigenta orchestru Jiřího Bělohlávka. Pořízena byla v únoru 2017, tři měsíce před jeho úmrtím.
Jiří Bělohlávek byl šéfdirigentem České filharmonie od roku 2012 až do své smrti v květnu 2017.
Jiří Bělohlávek byl šéfdirigentem České filharmonie od roku 2012 až do své smrti v květnu 2017. | Foto: Jiří Koťátko

Biblické písně měly světovou premiéru na prvním koncertě České filharmonie, který v Rudolfinu 4. ledna 1896 řídil Antonín Dvořák. "Requiem autor poprvé uvedl v roce 1891 na birminghamském festivalu a Te Deum v roce 1892 v newyorské Carnegie Hall u příležitosti čtyřstého výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem," připomíná mluvčí prvního českého orchestru Luděk Březina. Nahrávka pod taktovkou Jiřího Bělohlávka vznikla 28. února 2017.

Jiří Bělohlávek.
Jiří Bělohlávek. | Foto: Matej Slávik

Requiem se sólisty Ailynou Pérezovou, Christianne Stotijnovou, Michaelem Spyresem a Janem Martiníkem plus Pražským filharmonickým sborem pod vedením Lukáše Vasilka nahrál hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša, stejně jako Te Deum s Kateřinou Kněžíkovou, Svatoplukem Semem a Pražským filharmonickým sborem.

Záznam Requiem pochází ze září 2017, Te Deum z prosince 2018. Všechny tři koncerty byly natočeny v pražském Rudolfinu.

Nahrávky Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií z posledních let jeho života zahrnují kompletní vydání Dvořákových symfonií a koncertů, Slovanské tance a Stabat Mater, Smetanovu Mou vlast, Janáčkovu Glagolskou mši a Sukova Asraela.

Česká filharmonie uctila památku Jiřího Bělohlávka, který zemřel 31. května 2017, provedením Dvořákova oratoria Stabat Mater pod taktovkou Jakuba Hrůši a vloni udělila první Cenu Jiřího Bělohlávka určenou mimořádně nadaným českým umělcům do 30 let.

Na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha měl také vloni premiéru film Romana Vávry nazvaný Jiří Bělohlávek: Když já tak rád diriguju… letos nominovaný na cenu Český lev.

Zpívejte Hospodinu píseň novou v podání České filharmonie a Jana Martiníka pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. | Video: Decca Music Group

Jakub Hrůša, který u Bělohlávka studoval na Akademii múzických umění v Praze, byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie v roce 2018. S prvním českým orchestrem absolvoval více než 70 koncertů doma i v zahraničí.

Českou filharmonii však Hrůša poprvé řídil ve Dvořákově síni Rudolfina jako teprve třiadvacetiletý již v prosinci 2004, naposledy pak letos začátkem března na turné po německých městech, které zaznamenalo úspěch u posluchačů i recenzentů.

Dubnové koncertní provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli, které mělo vedle pražského Rudolfina zaznít také v hamburské Labské filharmonii, už bylo zrušeno vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy