Chystá všechny Smetanovy opery. Národní divadlo moravskoslezské teď uvádí Hubičku

ČTK ČTK
10. 6. 2021 10:02
Operní soubor Národního divadla moravskoslezského nastudoval operu Bedřicha Smetany nazvanou Hubička. Režisér Jiří Nekvasil a dirigent Marek Šedivý ji připravili pro projekt Smetanovský cyklus Ostrava 2024. V roce 200. výročí skladatelova narození chtějí kompletně uvést všech osm jeho dokončených oper.

Předpremiéry Hubičky se konají tento čtvrtek 10. a sobotu 12. června, regulérní premiéra je v plánu až na 23. září.

Na nové, v pořadí jedenácté nastudování v Ostravě si Hubička počkala 21 let, naposledy ji diváci mohli vidět od února 2000 do listopadu 2002. Poprvé ji Národní divadlo moravskoslezské hrálo hned jako druhou operní premiéru po Prodané nevěstě v srpnu 1919.

Současné nastudování podtrhuje scéna Jakuba Kopeckého včetně půvabného ztvárnění krkonošského lesa, kudy v noci putují Vendulka s tetičkou. Stylové kostýmy vytvořila Simona Rybáková.

V hlavních rolích alternují Veronika Rovná a Kristýna Vylíčilová, Luciano Mastro a Martin Šrejma. Dále vystupují František Zahradníček, Martin Gurbaľ, Anna Nitrová nebo Lucie Hilscherová.

Operu bude z ostravského Divadla Antonína Dvořáka 1. července živě přenášet televize Noe, soubor ji představí také 10. července na zámeckém nádvoří při festivalu Smetanova Litomyšl.

"Od roku 2014 se systematicky připravujeme na rok 2024, kdy uvedeme všech osm dokončených Smetanových oper dvakrát za sebou: ke 200 letům od narození skladatele poprvé od 2. března a ve druhém cyklu od konce dubna ke 12. květnu, ke dni úmrtí," vysvětluje ředitel divadla a zároveň režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Podle něj se ostravská opera takto na smetanovské výročí chystá jako jediná na světě. Nově je již nastudována poslední Smetanova opera Čertova stěna, Braniboři v Čechách a Tajemství.

Nejhranější Prodanou nevěstu Jiří Nekvasil téměř před dvěma lety režíroval v koprodukci se Slovinským národním divadlem opery a baletu Lublaň, v Ostravě bude mít premiéru v prosinci 2022. Na pořadu jsou ještě Dvě vdovy, Dalibor a roku 2024 dvojí slavnostní uvedení opery Libuše.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy