reklama
 
 

Stabat Mater ve svatém Vítu. Orchestry na podporu Notre-Dame spojí filharmonie

17. 4. 2019 7:56
Čtyři velké pražské orchestry v čele s Českou filharmonií a kolektivní tělesa Národního divadla budou společně příští úterý 23. dubna spolupracovat na benefičním koncertu pro obnovu pařížské katedrály Notre-Dame.

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Tomáše Netopila, hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie.

Na koncertu se budou podílet Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy - FOK, PKF - Prague Philharmonia a kolektivními tělesy Národního divadla a Státní opery.

"V pondělí při sledování záběrů na hořící katedrálu Notre-Dame jsme cítili hluboké pohnutí a potřebu podpořit Francii při obnově jedné z nejvýznamnějších duchovních staveb Evropy," vysvětluje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

"Ještě týž večer jsme se proto spolu s dalšími pražskými orchestry rozhodli uspořádat benefiční koncert ve svatovítské katedrále s ikonickým národním duchovním dílem Stabat Mater od Antonína Dvořáka," doplňuje.

Dvořákovo Stabat Mater, které mělo premiéru roku 1880, vychází ze středověké náboženské sekvence. Latinské verše líčí biblickou scénu ukřižování Krista z pohledu matky, které na kříži umírá syn. V souvislosti s Dvořákovým dílem bývá často uváděno, že skladatele k němu inspirovalo úmrtí jeho tří dětí.

Česká filharmonie již Stabat Mater mimořádně zařadila předloni, kdy v Dvořákově síni Rudolfina uctila svého zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Tehdy filharmoniky vedl Jakub Hrůša.

Koncert na podporu Notre-Dame se uskuteční příští úterý 23. dubna od 21,10 hodin, živě jej ze svatovítské katedrály budou přenášet program ČT art a stanice Český rozhlas Vltava.

Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek pořadatelé poukážou na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame.

autor: Kultura | 17. 4. 2019 7:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama