Celé Dvořákovo klavírní dílo. Na čtyři desky ho nahrál Kahánek

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 9. 2021 16:40
Kompletní klavírní dílo Antonína Dvořáka nahrál virtuos Ivo Kahánek. Záznam v podobě čtyř CD zahrnuje větší cykly, příležitostné skladby i několik kuriozit, jež byly natočeny poprvé. Komplet vydává 24. září Supraphon ke 180. výročí narození slavného skladatele. To připadlo na 8. září.

Obálku zdobí fotografie skladatelova kalamáře a historického psacího náčiní, kterým zaznamenával noty.

"Většinu repertoáru jsem nacvičil až během letošního jara přímo pro účely nahrávání. Nejtěžší byl časový pres, protože vzhledem k termínovým možnostem sálu a týmu bylo nutné nahrát pět hodin hudby během pouhých tří měsíců," popisuje klavírista.

Dodává, že za nejhezčí označuje objevování "některých takřka neznámých hudebních drahokamů v nepřeberné šíři Dvořákova klavírního díla" či možnost "nového pohledu na ty známější kusy".

Podle vydavatelství Dvořákova díla pro sólový klavír představují neprobádaný terén i pro mnohé interprety a muzikology. Projekt podpořila Akademie klasické hudby, jež pořádá Dvořákovu Prahu, či nadace jejího mecenáše Karel Komárek Family Foundation. Kahánek byl kurátorem první komorní řady akce a je členem rady akademiků.

Kahánkova nahrávka Dvořákova Klavírního koncertu s Bamberskými symfoniky a Jakubem Hrůšou předloni slavila úspěch mimo jiné na cenách BBC Music Magazine Awards.

Ukázka z Kahánkovy nahrávky kompletních Dvořákových klavírních děl. Foto: Petr Kurečka | Video: Supraphon

Dvaačtyřicetiletý Kahánek je vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2004. Za sebou má mnoho úspěšných vystoupení, mimo jiné v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartetem nebo Berlínskou filharmonií pod vedením Simona Rattla.

V Česku pravidelně účinkuje na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Dvořákova Praha. V roce 2019 se představil na několika koncertech České filharmonie pod vedením jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy