Kdo byl Cimrman? Smoljak promluvil

Tomáš Netočný
11. 11. 2006 0:01
Praha - Z ankety o největšího Čecha byl vyloučen, i když si ho lidé přáli. Údajně nikdy nežil. Jsou tu ale důkazy, že to není pravda. Uvnitř: VIDEO.

Když se skupina filmařů vydala začátkem roku na promrzlou Aljašku, měla jasný cíl: Najít nová fakta o českém cestovateli Janu Eskymo Welzlovi. Největší objev však dokumentaristé učinili až po návratu domů.

Odhalili, jak se zrodila nejpopulárnější legenda českých dějin - smyšlený génius Jára Cimrman. "Zjistili jsme, že velikán zplodil velikána," popsal objev jeden z filmařů Martin Strouhal.

Smoljak prozradil, jak to bylo

Autoři dokumentu o Janu Welzlovi totiž hledali vhodnou osobnost, která by jeho život a činy dokázala zhodnotit. Oslovili proto herce, scenáristu a režiséra Ladislava Smoljaka a ten před kamerou popsal souvislosti, o kterých dosud veřejně nemluvil. Řeč byla o Cimrmanovi.

"Jak se zrodil Cimrman?" zeptal se při natáčení Smoljak sám sebe a po krátkém úvodu šel k věci. "Český vandrovník Alois Bér, svérázný Václav Plumlovský, profesor Hron," jmenoval postavy, jejichž krev koluje Cimrmanovi v žilách. "A mezi tyto postavy samozřejmě patřil také Jan Welzl. Jeho knížky přece četl každý kluk."

KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Svoboda pod bodem mrazu

Film Svoboda pod bodem mrazu vznikl v České televizi, která ho zahraje v prosinci. Ovšem už ve čtvrtek 9. listopadu měl předpremiéru ve Welzlově rodišti Zábřehu.

Cestovatel se tam narodil v roce 1868 a později odtud odešel do ciziny. V Rusku stavěl transsibiřskou magistrálu, ale rozhodl se cestovat. A tím začal cimrmanovský příběh mnohem dříve, než autoři Smoljak a Svěrák tuhle bájnou postavu vytvořili.

Welzl sám putoval Sibiří, setkal se s Amundsenem, byl náčelníkem Eskymáků. Došel až na Aljašku, kde postavil perpetuum mobile, a když se vrátil do Zábřehu, byl o třicet let starší a napsal knihu.

"Když se člověk podívá na jeho fotografie, vidí strejdu z Moravy. Tedy žádný prototyp hrdiny s ostře řezanými rysy," vypráví ve filmu Smoljak o Welzlovi. "Přitom je to člověk nesmírně zajímavý, nesmírně podnikavý. Je to prostě velká osobnost, která zasluhuje úctu a vážnost. Jako náš Jára Cimrman."

Welzl vynálezce? Podívejete se na ukázku

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
 

Dokument s názvem "Svoboda pod bodem mrazu" připravila Česká televize a MS Video Zábřeh. Premiéru bude mít v neděli 10. prosince ve 20:00 na ČT2.

 

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy