Kdo byl Cimrman? Smoljak promluvil

Tomáš Netočný
11. 11. 2006 0:01
Praha - Z ankety o největšího Čecha byl vyloučen, i když si ho lidé přáli. Údajně nikdy nežil. Jsou tu ale důkazy, že to není pravda. Uvnitř: VIDEO.

Když se skupina filmařů vydala začátkem roku na promrzlou Aljašku, měla jasný cíl: Najít nová fakta o českém cestovateli Janu Eskymo Welzlovi. Největší objev však dokumentaristé učinili až po návratu domů.

Odhalili, jak se zrodila nejpopulárnější legenda českých dějin - smyšlený génius Jára Cimrman. "Zjistili jsme, že velikán zplodil velikána," popsal objev jeden z filmařů Martin Strouhal.

Smoljak prozradil, jak to bylo

Autoři dokumentu o Janu Welzlovi totiž hledali vhodnou osobnost, která by jeho život a činy dokázala zhodnotit. Oslovili proto herce, scenáristu a režiséra Ladislava Smoljaka a ten před kamerou popsal souvislosti, o kterých dosud veřejně nemluvil. Řeč byla o Cimrmanovi.

"Jak se zrodil Cimrman?" zeptal se při natáčení Smoljak sám sebe a po krátkém úvodu šel k věci. "Český vandrovník Alois Bér, svérázný Václav Plumlovský, profesor Hron," jmenoval postavy, jejichž krev koluje Cimrmanovi v žilách. "A mezi tyto postavy samozřejmě patřil také Jan Welzl. Jeho knížky přece četl každý kluk."

KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE

Svoboda pod bodem mrazu

Film Svoboda pod bodem mrazu vznikl v České televizi, která ho zahraje v prosinci. Ovšem už ve čtvrtek 9. listopadu měl předpremiéru ve Welzlově rodišti Zábřehu.

Cestovatel se tam narodil v roce 1868 a později odtud odešel do ciziny. V Rusku stavěl transsibiřskou magistrálu, ale rozhodl se cestovat. A tím začal cimrmanovský příběh mnohem dříve, než autoři Smoljak a Svěrák tuhle bájnou postavu vytvořili.

Welzl sám putoval Sibiří, setkal se s Amundsenem, byl náčelníkem Eskymáků. Došel až na Aljašku, kde postavil perpetuum mobile, a když se vrátil do Zábřehu, byl o třicet let starší a napsal knihu.

"Když se člověk podívá na jeho fotografie, vidí strejdu z Moravy. Tedy žádný prototyp hrdiny s ostře řezanými rysy," vypráví ve filmu Smoljak o Welzlovi. "Přitom je to člověk nesmírně zajímavý, nesmírně podnikavý. Je to prostě velká osobnost, která zasluhuje úctu a vážnost. Jako náš Jára Cimrman."

Welzl vynálezce? Podívejete se na ukázku

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
 

Dokument s názvem "Svoboda pod bodem mrazu" připravila Česká televize a MS Video Zábřeh. Premiéru bude mít v neděli 10. prosince ve 20:00 na ČT2.

 

 

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy