No a co, prosím Vás. Galerie ukazuje 70 let tvorby "mistra drátů" Karla Malicha

No a co, prosím Vás. Galerie ukazuje 70 let tvorby "mistra drátů" Karla Malicha
Karel Malich zanechal mnohavrstevnatý umělecký odkaz, jeden z největších v českém poválečném umění.
Po své smrti v roce 2019 po sobě zanechal početnou uměleckou tvorbu, kterou se v posledních měsících probírali kurátoři Galerie Zdeněk Sklenář. Na výstavu vybrali 180 děl.
Dílo Karla Malicha nazvané Energie II.
Jsou mezi nimi obrazy... Zobrazit 16 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/ Galerie Zdeněk Sklenář
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 12. 2024 15:45
Kresby a díla, jež veřejnost ještě nespatřila. Tak pražská Galerie Zdeňka Sklenáře láká na výstavu Karla Malicha, kterou připravila k jeho nedožitým stým narozeninám. Sonda do tvorby jednoho z nejvýznamnějších poválečných umělců, který v podobě drátěných plastik či kreseb ztvárnil vztah k přírodě i úzkost z osudu světa, zahrnuje 180 děl včetně vzácných autoportrétů z 50. let minulého století.

Na výběru retrospektivní výstavy nazvané No a co, prosím Vás pracoval galerista Zdeněk Sklenář s teoretikem umění Karlem Srpem. "Vybrali jsme díla z bohaté Malichovy pozůstalosti. Rané figurální kresby se tak na výstavě setkávají s pozdními světelnými viděními, pevné geometrické konstrukce kontrastují se vzdušnými víry a opojné barevné extáze s mezními okamžiky lidského života. Nevynechali jsme ale ani závěrečné autorovo období uzavřené rokem 2015, pro nějž jsou charakteristické pozdní reliéfy a serigrafie," popisuje Srp. 

Největším přínosem výstavy je umění, které rodák z Pardubického kraje vytvořil ve 40. a 50. letech minulého století. Patří mezi ně autoportréty, krajiny a zátiší inspirovaná přírodou. "Jde o desetiletí charakteristické realistickými kresbami krajin a portrétů, které pak počátkem 60. let přerůstají v typicky malichovskou abstrakci," říká Zdeněk Sklenář. Součástí přehlídky jsou také ne příliš obvyklé výjevy zobrazující betlém, malba s motivy motýlů nebo dětské ilustrace.

Duše, tělo a vesmír

Kurátoři sledovali Malichovy různorodé inspirační a myšlenkové zdroje. Obrazy neřadili podle časové posloupnosti, ale na základě vzájemného vnitřního zrcadlení. Každé dílo nabízí hlubší a mnohoznačné souvislosti mezi smyslovou realitou a vizí. Na zdech visí například soubor pastelových kreseb, při nichž se autor inspiroval smrtí své matky. Skrze výtvarné dílo znázornil proces umírání a odcházení duše z těla.

V 70. letech minulého století vytvářel reliéfy, v nichž se zabýval možnostmi vnímání a vidění. Současně začal pracovat na slavných drátěných objektech, jejichž námětem byl všední lidský prožitek. Patří sem například konstrukce "Sedím a pozoruji oblohu" nebo "Ještě jedno pivo?", v nichž zachytil místo člověka ve vesmíru a v čase. V galerii jsou ale i další díla s typicky niternou tematikou, například kresby Vesmír ve mně, Prostor či Spatřil jsem svědomí.

Kromě Galerie Zdeněk Sklenář se k poctě velikána poválečného umění rozhodla uspořádat výstavu i Gočárova galerie sídlící v nových prostorech pardubických Automatických mlýnů. Připomíná zejména Malichovu širokou škálu výrazových prostředků a reflektuje formy, odkazující k jeho rodnému kraji, které prostupují jeho celoživotní tvorbou. 

 

Právě se děje

Další zprávy