Josefu Kainarovi by bylo sto let. V Ostravě připravili novou hru, inspirovanou jeho písňovými texty

Kultura Kultura
21. 11. 2017 10:26
Básník, ale také textař a muzikant Josef Kainar by se letos dožil sta let. U příležitosti tohoto jubilea se ostravské Divadlo loutek rozhodlo, že připraví novou inscenaci Stříhali dohola Josefa Kainara. „V jevištním příběhu jedné téměř vylidněné noční kavárny, která se promění v zaniklou ostravskou kavárnu Savoy, se vrátíme do doby Kainarova mládí, do časů jeho prvních lásek, nadšeného hraní a veršování,“ popisuje autor scénáře a režisér Divadla loutek Václav Klemens. Na jevišti zazní nové aranže Kainarových původních písní i jím otextované skladby jiných autorů. Představení bude mít premiéru 24. listopadu a připojí se k oslavám 750 let od první písemné zmínky o Ostravě.
Z představení Stříhali dohola Josefa Kainara.
Z představení Stříhali dohola Josefa Kainara. | Foto: Divadlo loutek Ostrava
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy