Normalizace můj život obohatila, i když to byla doba bez vyhlídek, říká fotograf Jindra

Petra Jansová Petra Jansová
20. 5. 2016 9:36
Jan Jindra vystudoval pražskou FAMU, kde se věnoval převážně dokumentární fotografii. Již za svých studií vytvořil řadu reportážních cyklů (Silvestr v Hotelu Jalta, Noční rychlík nebo Chalupáři). Vydavatelství BiggBoss připravilo jeho monografii s názvem Osmdesátky. Publikované fotografie mají poukazovat na rozpad hodnot v době normalizace a rozpory mezi oficiálními proklamacemi a každodenním životem. "Znovu jsem si uvědomil, jak to byla taková bezprizorní doba, nemohli jsme cestovat a všechno se plánovalo na později, až se bude moct," přibližuje Jindra v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Života za normalizace ale nelituje.
Osmdesátky
Osmdesátky | Foto: Jan Jindra

Poslední fotka Osmdesátek pochází z 90. let. Dokumentuje odchod sovětských vojsk z Československa. Je pro vás odsun armády symbolickým ukončením normalizace?

Jan Jindra
Jan Jindra | Foto: ČTK

Původně jsem měl v plánu zakončit knížku fotkou dvou líbajících se mladých lidí na demonstraci 17. listopadu 1989. Nakonec jsem se rozhodl jinak, optimistický konec mi nebyl moc blízký. Ani historie není ve skutečnosti taková.

Proč jste se rozhodl vydat knihu právě teď? Měl jste pro to nějaký speciální důvod?

Žádný speciální důvod to nemá. Na konceptu knihy jsem začal pracovat zhruba před dvěma roky. Kniha v podstatě měla vyjít už před třemi měsíci. Bojovali jsme ale s nějakými výrobními obtížemi a grafikou. Posléze jsem složitě hledal i nakladatelství, které by mělo jasnou vizi o tom, jak má  kniha vypadat. Předtím, než jsem se shodou okolností seznámil s Vladimirem 518 (zakladatel vydavatelství BiggBoss, pozn. aut.), jsem z jednoho musel odejít. Nevyhovoval mi jejich přístup.

Starší generace si díky snímkům připomene svoje dospívání, dokážou ale oslovit i mladší generaci?  

Myslím si, že tomu spíš nemohou porozumět. Možná to budou vnímat jako takový skanzen. Já jsem chtěl každopádně přiblížit dobu 80. let a ukázat jejich esenci.

A co je pro vás esencí 80. let?

Znovu jsem si uvědomil, jak to byla taková bezprizorní doba, nemohli jsme cestovat a všechno se plánovalo na později, až se bude moct. Například já jsem se chtěl podívat do Japonska a říkal jsem si, že se to jednou podaří. Pořád jsem si dával žádosti, které samozřejmě nikdy neprošly. Na konci 80. let bylo zřetelné, že to praskne co nevidět. Pamatuju si, jak jsme jednou šli s bratrancem nahoru Ječnou, bylo to někdy v roce 1977. Říkali jsme si, až to praskne, to bude rána. Nikdo nečekal, že všechno ale půjde tak hladce.

Osmdesátky
Osmdesátky | Foto: Jan Jindra

Fotil jste i na demonstraci 17. listopadu 1989?

Fotil a jako jediný mám fotky ze shora. Nejprve jsem byl dole na Národní třídě, ale dlouho se nic nedělo. Odskočil jsem si proto za kamarádem, který bydlel hned vedle, na kafe. Na začátku byly ještě domy v okolí přístupné, pak je uzamkli.

Bál jste se?

Bál. Věděl jsem, že nemůžu do bezprostřední blízkosti kordonu. Dodržoval jsem bezpečný odstup sedm až osm metrů. Do davu se báli jít. Tomu nejhoršímu jsem ale unikl, a zřejmě jsem si tak zachránil nejenom obličej, ale i foťák. Ve chvíli, kdy se to začalo hýbat, jsem byl nahoře u kamaráda. Díval jsem se z okna a tušil, že se dole děje něco mimořádného. Viděl jsem transportéry, sanitku a slyšel jsem křik. Když to všechno skončilo, ulice se vyprázdnily a z domů se dalo dostat, vyrazil jsem. Filmy jsem si raději schoval u kamaráda, protože jsem se bál, aby mě nikdo nezastavil a filmy nezabavil. Nikoho jsem ale nepotkal, ulice byly prázdné. Všiml jsem si jen krve na zdi. 

Osmdesátky
Osmdesátky | Foto: Jan Jindra

Bylo pro vás focení 17. listopadu nejsilnějším zážitkem?

Možná že ano. Ty předešlé kapitoly zachycují spíš pasivní lidi. Už jenom když se podíváte na snímky, které pocházejí z metra Sokolovská. Nedá se říct, to byla doba, ve které se nedalo žít, ale byla to doba bez vyhlídek. Nicméně toho, že jsem v ní žil, nelituju. Naopak se cítím obohacen. Mnohem víc si vážím možností, které mám dneska.

Dokumentární fotografií jste se zabýval především během studií na FAMU. Po roce 1989 jste se začal věnovat produktové fotografii. Myslíte si, že v současnosti se neděje nic, co by stálo za zdokumentování?

Podle mého se skutečný svět skrývá za fasádou. Dnes všechno působí na oko dokonale, leskle a načinčaně. To se na fotografiích těžko zachycuje. Tehdejší svět byl obnaženější. Dnes se lidé stylizují do různých rolí a je velmi těžké k nim proniknout. Někteří fotografové to ale umí, jako například Dita Pepe.

Jedna z kapitol se týká i hotelu Jalta na Václavském náměstí. Proč jste si tehdy vybral právě tohle místo? 

Jalta představovala zcela jiný, luxusnější svět. Jako studentovi mi to bylo cizí a nepříjemné. Ve cvičení, které nejmenovalo Václavské náměstí, jsem chtěl upozornit právě na tuhle odvrácenou stránku socialismu.

Osmdesátky
Osmdesátky | Foto: Jan Jindra

Chtěl jste poukázat na rozpor mezi oficiálními proklamacemi a běžným životem?

Nechtěl jsem kritizovat, ale ironizovat a pouze ukázat na pro mě nejdivnější místo na Václavském náměstí. Hotel byl postaven už v 50. letech s tím, že půjde o centrálu StB. Ze sklepa do všech pokojů, kde byli ubytováváni zahraniční novináři, vedly kabely na odposlouchávání. To jsem ale samozřejmě tehdy nevěděl.

Jak se vám tam fotilo? Byli lidé přístupní?

Porovnám-li to s dneškem, pak to byl opravdu velký rozdíl. Když jsem se bavil s Tomki Němcem, který fotil Václava Havla, potvrdil mi, že dnes téměř nejde na ulicích fotit. Hrozí, že vám někdo rozbije foťák, když ho choulostivě vyfotíte. Lidé si hodně agresivně chrání svoje soukromí. Tehdy se nemuseli bát, že se jejich snímek někde objeví. Do časopisů nepouštěli nic kritického. Fotky byly velmi přísně filtrovány. Věděli jsme, že například snímky, které jsme na FAMU dělali, se nejspíš nikde neobjeví.

Ale ani dnes není dokumentární fotografie podporována, jednak se tím neuživíte a taky bojujete se spoustou zákazů. Například v supermarketu, který je plný potenciálně zajímavých témat, nemůžete foťák ani vytáhnout. Všechno je zakázané a přísně hlídané.

Na Letné mělo vždycky být něco, co Praze ukazuje, kým je ovládaná a kam směřuje, říká kreativní producent filmu Monstrum Jan Lekeš. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 2 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy