Jáchym Topol získal za román Citlivý člověk a za dosavadní tvorbu Státní cenu za literaturu

Kultura Kultura
22. 10. 2017 21:28
Letošní Státní ceny a Ceny ministerstva kultury dostali spisovatel Jáchym Topol, překladatelka Eva Kondrysová, tanečník a choreograf Petr Zuska, hudební skladatel Petr Kotík, architektka Věra Machoninová, filmový producent a pedagog Jaromír Kallista, scenárista Jiří Brdečka a typograf Jan Solpera. O hudební vložky slavnostního večera na Nové scéně Národního divadla se postaral soubor Divadla v Dlouhé pod vedením Milana Potočka. Hudebníci interpretovali písně s texty od básníka Josefa Kainara.
Jáchym Topol.
Jáchym Topol. | Foto: ČTK

Seznam oceněných 2017

  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla: Petr Zuska
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby: Petr Kotík
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění: Jan Solpera
  • Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury: Věra Machoninová
  • Cena ministra kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize: Jaromír Kallista
  • Cena ministra kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize udělená in memoriam: Jiří Brdečka
  • Státní cena za literaturu: Jáchym Topol
  • Státní cena za překladatelské dílo: Eva Kondrysová

Letošní Státní cenu za literaturu získal spisovatel Jáchym Topol.

Ministr kultury Daniel Herman ocenil aktuální, po osmi letech vydaný román Citlivý člověk, ale i celou jeho dosavadní autorskou dráhu.

"Román Citlivý člověk její význam posiluje," dodal Herman na adresu knihy, která se týká v současné době silně rezonujícího tématu domova a Evropy, ale i víry či smyslu života.

"Jazyk a styl - to je to, co z Jáchyma Topola dělá autora, o kterém můžeme říct, že ho jen trochu poučený čtenář pozná po jednom odstavci," dodal literární historik Ivo Říha. 

Dříve cenu získali například Josef Škvorecký, Karel Šiktanc, Květa Legátová, Milan Kundera, Ivan Wernisch nebo Patrik Ouředník.

Eva Kondrysová překládala Johna Updika či A. C. Doyla

Státní cena za překladatelské dílo, která je výrazem uznání celoživotní práci, putuje Evě Kondrysové. Ta letos zemřela ve věku 90 let.

Absolvovala anglistku a psychologii a překládala zejména anglické a americké romanopisce devatenáctého a dvacátého století, například Jane Austenovou, Arthura Conana Doyla, Agathu Christie nebo Johna Updika.

Kolegové překladatelé si na její osobnosti nejvíce cenili profesionality, laskavosti a vstřícnosti, ale také nasazení při redaktorské práci v nakladatelství Odeon, kde se v nelehkých časech všemi silami zasazovala o vydávání kvalitních anglicky píšících autorů.

Státní cena za literaturu odkazuje na stejnojmenné ocenění, které se začalo předávat v roce 1920. Prvním nositelem byl Karel Matěj Čapek-Chod. Tradice byla přerušena rokem 1942, v roce 1995 ji obnovil tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. 

Posledních čtrnáct let se spolu s touto cenou předávají i Ceny Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 17 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy