Iva Němcová kombinovala scénografii s designem a filmem. Dva roky po smrti má výstavu v Praze

Heda Gablerová ve Švandově divadle.
Morgiana, maketa scény. Klicperovo divadlo.
Salome, maketa scény, diplomová práce z DAMU.
The Tap Tap Orchestra: Konec světa – zrušeno, hudební klip.
Maketa scény z Hamleta ve Švandově divadle.
Foto: Archiv Ivy Němcové
Kultura Kultura
17. 11. 2017 17:00
Iva Němcová (1980-2015) byla scénografka a kostýmní výtvarnice, která pracovala na projektech Švandova, Národního či Klicperova divadla. Připravila také kostýmy pro Gottland či Rodinný film či pro klip skupiny The Tap Tap, stála i za vzhledem interiérů Café V lese. Nyní její tvorbu uvidí i širší veřejnost. V pražské Galerii Českých center jsou až do konce prosince vystavené makety scén, doplněné videoinstalacemi a audio materiálem. Právě specifický způsob práce s maketami, které používala jako hlavní nástroj komunikace s režisérem, byl pro její práci typický. "V Ivině práci se prolíná design, film a výtvarné umění, čímž obohatila jazyk scénografie," říká kurátor Dragan Stojčevski.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy