Učil film, první desku si nahrál doma. Teď přijíždí skvělý písničkář Iron & Wine poprvé do Prahy

Hana Slívová Hana Slívová
29. 8. 2017 8:30
První koncert v České republice bude mít vynikající americký indiefolkový písničkář Samuel Beam, který vystupuje pod jménem Iron & Wine. Svou novou desku Beast Epic představí v Divadle Hybernia 8. února 2018.
Video: YouTube / Iron & Wine

Třiačtyřicetiletý americký hudebník Samuel Beam alias Iron & Wine vydává alba od roku 2002. To nejnovější, v pořadí šesté a pojmenované Beast Epic, vyšlo před několika dny.

Beam zároveň oznámil termíny amerického a evropského turné, v rámci kterého zavítá 8. února 2018 do pražského Divadla Hybernia. Iron & Wine přijede i se svou doprovodnou pětičlennou kapelou, v níž figuruje také hráč na cello nebo mandolínu a banjo. 

Beam je vystudovaný výtvarník a filmař. Než se začal naplno věnovat hudbě, film a filmovou vědu vyučoval. První album si ve volném čase nahrál doma v obýváku. Sám si ho také produkoval. Jméno Iron & Wine si zvolil podle názvu doplňku stravy, který našel při jednom natáčení ve skladu. 

Folk, country, latino

Beamovy písničky vycházejí z folku a country, zejména ze skladeb, které nahrál před dvanácti lety na EP In Reins s arizonskou kapelou Calexico, je pak cítit inspirace latinskoamerickou hudbou. Typická je pro Iron & Wine promyšlená kompozice a jemný, introvertní zvuk. 

Po vydání předchozí desky Ghost On Ghost (2013) Iron & Wine spolupracoval s Benem Bridwellem z Band of Horses, jenž mu na začátku nultých let pomohl s prvními písničkami, a se zpěvačkou a kytaristkou Jescou Hoopovou.

Nahrávka Beast Epic nyní v Americe sklízí samé dobré recenze. "Postrádá možná typickou atmosféru blízkosti, ale brzy si ji zamilujete. Od jemně zadýchané Bitter Truth až po božskou melodii skladby Call It Dreaming," píše například nedělní příloha Sunday Times, která Beast Epic jmenovala albem týdne. 

Vstupenky na koncert v Divadle Hybernia od 690 do 990 Kč budou v předprodeji od 1. září.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy