Zuzaně Navarové by bylo 55. Je pořád s námi, říkají kolegové

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 6. 2014 16:00
Mezera, která tu před 10 lety vznikla odchodem této zpěvačky, textařky a skladatelky, se dosud nezacelila, podotýkají.
Zuzana Navarová na koncertě v říjnu 2003.
Zuzana Navarová na koncertě v říjnu 2003. | Foto: Jonáš Hájek, Wikimedia Commons

Praha - Zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová, která se narodila před 55 lety, 18. června 1959 v Hradci Králové, patřila dlouhá léta k výrazným tvářím české hudební scény.

Její tvorba se nedala jednoduše žánrově zařadit. Navarová originálně mísila latinskoamerickou hudbu s folkem, romským folklorem, country, klezmerem, blues i jazzem.

Jak se shodují její někdejší kolegové, po svém předčasném odchodu před deseti lety Zuzana Navarová české hudební scéně velmi schází.

Zuzana Navarová

Zuzana Navarová - na YouTube

- česká zpěvačka, skladatelka a textařka

- narodila se 18. června 1959 v Hradci Králové, zemřela 7. prosince 2004 v Praze, v pouhých 45 letech

- vystudovala češtinu a španělštinu na FF UK v Praze, učila na jazykové škole a studovala zpěv na konzervatoři

- proslavila se ve skupině Nerez (1981-1994), po rozpadu této kapely založila uskupení Tres a později Koa

- roku 2001 získala s Koa Cenu Anděl v kategorii folk

- necelý měsíc před smrtí obdržela zlatou desku za více jak 10 000 prodaných kusů alba "Barvy všecky"

- roku 2004 byla in memoriam uvedena do Síně slávy Akademie populární hudby

- pro hudební scénu objevila například zpěvačku Radůzu, Věru Bílou či romskou skupinu Kale

"Schází tu naprosto zásadně. Protože to je zpěvačka, ale i skladatelka, textařka a producentka. I když téměř deset let není mezi námi, tak její muzika je pořád živá a její stopa nesmazatelná," říká například Zdeněk Vřešťál, jenž se zpěvačkou a Vítem Sázavským zakládali v roce 1981 skupinu Nerez, v níž spolu hráli dlouhých 13 let.

"Myslím, že odchod Zuzany Navarové byla zásadní rána pro českou hudební scénu. Mezera, která po ní zůstala, není dosud zacelená," připojuje se její kolegyně a kamarádka Bára Hrzánová.

"Nevím, jak české hudební scéně, ale mně schází moc," odpovídá stručně a bez rozmýšlení František Raba, kontrabasista z Nerezu a vedle Navarové jeden ze zakládajících členů skupiny Koa.

Komplexní bytost Zuzany Navarové nahradit nejde

Společně se shodují, že Zuzanu Navarovou lze jen těžko nahradit.

"Tady nejde jen o texty či o hlas, ale o její celkovou výpověď. A tu nenahradí nikdo," říká František Raba.

Podobně to vidí i Bára Hrzánová: "Říká se sice, že jsou všichni nahraditelní, ale v tomto případě to nějak nevychází. Zuzana Navarová je totiž komplexní bytost. Nejen zpěvačka, textařka či skladatelka, ale i stmelovač různých lidí z různých vrstev společnosti, objevitelka talentů… Takovouto komplexní osobnost jsem zatím nepotkala."

Zuzana Navarová, Bára Hrzánová, Věra Bílá a skupina Kale.
Zuzana Navarová, Bára Hrzánová, Věra Bílá a skupina Kale. | Video: YouTube

Zdeněk Vřešťál nicméně připomíná, že Navarová má své "následovnice", své interpretky. "Některé zpěvačky ji napodobují, což není dobrá cesta, protože ona je nenapodobitelná. Moc pěkně se ale k tomu postavily například mladé zpěvačky Klára Vytisková nebo Katka Koščová, první slovenská SuperStar, které ji nenapodobují, ale dělají ty její písničky po svém."

Její písničky jsou věčné. Objevuje je i mladá generace

Cédéčka Zuzany Navarové stále zůstávají v přehrávačích jejího publika. Oslovuje však i generaci mladých lidí, kteří již neměli šanci zažít ji osobně na koncertech.

"Vzhledem k síle její osobnosti se obtiskla tak výrazně, že těch deset let uteklo hrozně rychle. Na naši kapelu Condurango chodí podobní lidé, jako chodili na Koa a na Zuzanu. Když se pak bavím s lidmi po koncertě, vyptávají se mi na ní, vzpomínají na ni s velkou úctou a láskou a zajímají se o ni. Těch fandů je naštěstí hodně, mnohdy jsou velmi mladí a nemohli se s ní setkat osobně, protože v té době ještě byli malí na to, aby mohli na její koncerty chodit. Nyní ji objevují zpětně," říká Bára Hrzánová.

Zuzana Navarová a Koa s písní "Andělská".
Zuzana Navarová a Koa s písní "Andělská". | Video: YouTube

Podobnou zkušenost má František Raba: "Moje manželka učí na konzervatoři a její studenti si stále, a vlastně čím dál častěji, vybírají  Zuzčiny písně a zkoušejí je různě interpretovat. Takže o ní velmi aktivně ví i mladá generace."

"Ona měla to štěstí, že psala věci, které ji přežily," podotýká k tomu Zdeněk Vřešťál.

Jak připomíná, její písničky nehraje jen jeho kapela Neřež s Katarínou Koščovou, ale také třeba Marie Rottrová. U příležitosti deseti let od jejího předčasného odchodu chystá kapela Neřež na prosinec 2014 velké koncertní turné, deset koncertů po celé republice.

Byla to veselá kopa. A je tu stále s námi

Když se člověk zeptá jejích blízkých přátel, jaká se jim vybaví nejsilnější vzpomínka na Zuzanu Navarovou, zarazí se. Prý na ni nemusejí vzpomínat, když jsou stále s ní.

"My si spolu pořád přes Pána Boha faxujeme, takže já jsem se Zuzkou stále v kontaktu," říká s rozhodností v hlase František Raba.

"Já mám Zuzanu pořád hluboko v srdci a dodneška se s ní radím. Když mám učinit nějaké zásadní rozhodnutí, tak poprosím Zuzanu o radu. Ona se mi neztratila, mám ji v sobě pořád a každý den dojde k nějaké konfrontaci či konverzaci s ní," připojuje se herečka a zpěvačka Bára Hrzánová.

Pro Zdeňka Vřešťála je nejsilnější vzpomínkou moment, kdy se dozvěděl o její smrti. Se smutkem by však na tuto jedinečnou zpěvačku rozhodně vzpomínat nechtěl.

"Byla to skvělá, chytrá a vtipná holka, která si dělala pořád legraci. Některé její vtipy jsou nepublikovatelné. Byla to taková veselá kopa, co vám budu povídat," uzavírá její dlouholetý kolega z kapely Nerez.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy