reklama
 
 

Zuzaně Navarové by bylo 55. Je pořád s námi, říkají kolegové

22. 6. 2014 16:00
Mezera, která tu před 10 lety vznikla odchodem této zpěvačky, textařky a skladatelky, se dosud nezacelila, podotýkají.

Praha - Zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová, která se narodila před 55 lety, 18. června 1959 v Hradci Králové, patřila dlouhá léta k výrazným tvářím české hudební scény.

Její tvorba se nedala jednoduše žánrově zařadit. Navarová originálně mísila latinskoamerickou hudbu s folkem, romským folklorem, country, klezmerem, blues i jazzem.

Jak se shodují její někdejší kolegové, po svém předčasném odchodu před deseti lety Zuzana Navarová české hudební scéně velmi schází.

Zuzana Navarová

Zuzana Navarová

- česká zpěvačka, skladatelka a textařka

- narodila se 18. června 1959 v Hradci Králové, zemřela 7. prosince 2004 v Praze, v pouhých 45 letech

- vystudovala češtinu a španělštinu na FF UK v Praze, učila na jazykové škole a studovala zpěv na konzervatoři

- proslavila se ve skupině Nerez (1981-1994), po rozpadu této kapely založila uskupení Tres a později Koa

- roku 2001 získala s Koa Cenu Anděl v kategorii folk

- necelý měsíc před smrtí obdržela zlatou desku za více jak 10 000 prodaných kusů alba "Barvy všecky"

- roku 2004 byla in memoriam uvedena do Síně slávy Akademie populární hudby

- pro hudební scénu objevila například zpěvačku Radůzu, Věru Bílou či romskou skupinu Kale

"Schází tu naprosto zásadně. Protože to je zpěvačka, ale i skladatelka, textařka a producentka. I když téměř deset let není mezi námi, tak její muzika je pořád živá a její stopa nesmazatelná," říká například Zdeněk Vřešťál, jenž se zpěvačkou a Vítem Sázavským zakládali v roce 1981 skupinu Nerez, v níž spolu hráli dlouhých 13 let.

"Myslím, že odchod Zuzany Navarové byla zásadní rána pro českou hudební scénu. Mezera, která po ní zůstala, není dosud zacelená," připojuje se její kolegyně a kamarádka Bára Hrzánová.

"Nevím, jak české hudební scéně, ale mně schází moc," odpovídá stručně a bez rozmýšlení František Raba, kontrabasista z Nerezu a vedle Navarové jeden ze zakládajících členů skupiny Koa.

Komplexní bytost Zuzany Navarové nahradit nejde

Společně se shodují, že Zuzanu Navarovou lze jen těžko nahradit.

"Tady nejde jen o texty či o hlas, ale o její celkovou výpověď. A tu nenahradí nikdo," říká František Raba.

Podobně to vidí i Bára Hrzánová: "Říká se sice, že jsou všichni nahraditelní, ale v tomto případě to nějak nevychází. Zuzana Navarová je totiž komplexní bytost. Nejen zpěvačka, textařka či skladatelka, ale i stmelovač různých lidí z různých vrstev společnosti, objevitelka talentů… Takovouto komplexní osobnost jsem zatím nepotkala."

Zdeněk Vřešťál nicméně připomíná, že Navarová má své "následovnice", své interpretky. "Některé zpěvačky ji napodobují, což není dobrá cesta, protože ona je nenapodobitelná. Moc pěkně se ale k tomu postavily například mladé zpěvačky Klára Vytisková nebo Katka Koščová, první slovenská SuperStar, které ji nenapodobují, ale dělají ty její písničky po svém."

Její písničky jsou věčné. Objevuje je i mladá generace

Cédéčka Zuzany Navarové stále zůstávají v přehrávačích jejího publika. Oslovuje však i generaci mladých lidí, kteří již neměli šanci zažít ji osobně na koncertech.

"Vzhledem k síle její osobnosti se obtiskla tak výrazně, že těch deset let uteklo hrozně rychle. Na naši kapelu Condurango chodí podobní lidé, jako chodili na Koa a na Zuzanu. Když se pak bavím s lidmi po koncertě, vyptávají se mi na ní, vzpomínají na ni s velkou úctou a láskou a zajímají se o ni. Těch fandů je naštěstí hodně, mnohdy jsou velmi mladí a nemohli se s ní setkat osobně, protože v té době ještě byli malí na to, aby mohli na její koncerty chodit. Nyní ji objevují zpětně," říká Bára Hrzánová.

Podobnou zkušenost má František Raba: "Moje manželka učí na konzervatoři a její studenti si stále, a vlastně čím dál častěji, vybírají  Zuzčiny písně a zkoušejí je různě interpretovat. Takže o ní velmi aktivně ví i mladá generace."

"Ona měla to štěstí, že psala věci, které ji přežily," podotýká k tomu Zdeněk Vřešťál.

Jak připomíná, její písničky nehraje jen jeho kapela Neřež s Katarínou Koščovou, ale také třeba Marie Rottrová. U příležitosti deseti let od jejího předčasného odchodu chystá kapela Neřež na prosinec 2014 velké koncertní turné, deset koncertů po celé republice.

Byla to veselá kopa. A je tu stále s námi

Když se člověk zeptá jejích blízkých přátel, jaká se jim vybaví nejsilnější vzpomínka na Zuzanu Navarovou, zarazí se. Prý na ni nemusejí vzpomínat, když jsou stále s ní.

"My si spolu pořád přes Pána Boha faxujeme, takže já jsem se Zuzkou stále v kontaktu," říká s rozhodností v hlase František Raba.

"Já mám Zuzanu pořád hluboko v srdci a dodneška se s ní radím. Když mám učinit nějaké zásadní rozhodnutí, tak poprosím Zuzanu o radu. Ona se mi neztratila, mám ji v sobě pořád a každý den dojde k nějaké konfrontaci či konverzaci s ní," připojuje se herečka a zpěvačka Bára Hrzánová.

Pro Zdeňka Vřešťála je nejsilnější vzpomínkou moment, kdy se dozvěděl o její smrti. Se smutkem by však na tuto jedinečnou zpěvačku rozhodně vzpomínat nechtěl.

"Byla to skvělá, chytrá a vtipná holka, která si dělala pořád legraci. Některé její vtipy jsou nepublikovatelné. Byla to taková veselá kopa, co vám budu povídat," uzavírá její dlouholetý kolega z kapely Nerez.

autor: Zuzana Hronová | 22. 6. 2014 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama