Zpěvák Youssou N'Dour se chce stát prezidentem Senegalu

Pavel Kroulík
3. 1. 2012 15:30
Proslavil se především hitem 7 Seconds s Neneh Cherry
Foto: Aktuálně.cz

Dakar - Zpěvák Youssou N'Dour, jedna ze světových hvězd world music, oznámil, že bude v únorových volbách kandidovat na prezidenta Senegalu.

Dvaapadesátiletý N'Dour považovaný za nejznámějšího afrického hudebníka bude soupeřit s úřadujícím prezidentem Abdoulayem Wadem (85), který se o úřad uchází už potřetí - což mnozí považují za protiprávní.

"Mnoho Senegalců z různých společenských skupin mě dlouho žádalo, abych kandidoval. Naslouchal jsem... a odpověděl jsem," řekl ve své vlastní televizi na otázku, proč se rozhodl kandidovat. „Je to vlastenecká povinnost. Nemám vysoké vzdělání, ale prezidentství není práce, nýbrž funkce."

„Znovu a znovu jsem prokázal svou způsobilost, oddanost i důslednost. Studoval jsem ve škole světa. Cestování vás naučí tolik co knihy," dodal zpěvák, jenž se stal v minulých měsících jedním ze symbolů opozice a odporu proti prezidentovi.

Foto: Aktuálně.cz

Wade loni navrhl změny ústavy, jež vyvolaly nejnásilnější protesty za 11 let jeho vlády. Chtěl změnit systém volby a snížit počet hlasů nutných pro zvolení z 50 na 25 procent. Navrhl také vytvořit post viceprezidenta - ten má podle komentátorů dostat jeho syn Karim.

Wade byl přitom kdysi sám symbolem opozice a dostal se k moci ve volbách, jež byly označovány za historický mezník, kdy k předání moci v Africe dochází nenásilným způsobem. Až do loňských protestů, jež zapříčinily i rostoucí životní náklady, byla země podle AP považována za jednu z nejstabilnějších demokracií na západě kontinentu.

Uznávaný umělec N'Dour kombinující africkou hudbu se západním popem, ale i jazzem, hip-hopem či salsou je nejznámějším kulturním exportem země a vyprodává koncerty po celém světě. Loni v létě měl koncertovat na festivalu Colours of Ostrava. Evropské turné ale zrušil ze zdravotních důvodů.

Zpěvák se proslavil hitem 7 Seconds se zpěvačkou Neneh Cherry i spoluprací s dalšími velkými jmény (Peter Gabriel, Sting, Paul Simon). V roce 1994 byl nominován na Grammy.

Bývalý ambasador dobré vůle Dětského fondu OSN Unicef se už dlouho angažuje v humanitární pomoci. Loni kritizoval africké vůdce za jejich nedostatečnou reakci na hladomor v Somálsku. Podle BBC není jeho kandidatura velkým překvapením. Zpěvák se už delší dobu aktivně účastní domácí politiky a byl jedním z těch, kteří kritizovali vládní stranu a současného prezidenta za třetí kandidaturu.

Sám má však také své kritiky. Ti poukazují na to, že měl k současnému prezidentovi velmi blízko a zpíval na „jeho akcích". Přestal ho podporovat až v roce 2005 poté, co zjistil, že vztah už nijak nepomůže jeho byznysu.

V Senegalu je každopádně díky své hudbě mimořádně populární. Je také úspěšným podnikatelem a jeho rozhlasová a televizní síť mu může pomoct ve volební kampani. Většina dosavadních ohlasů se shodne, že sám vyhrát nemusí, ale stačí úspěšně zabránit současnému prezidentovi ve znovuzvolení.

Foto: Guardian.co.uk

N'Dourovo rozhodnutí v lecčem připomíná situaci z loňského léta, kdy chtěl držitel Grammy a hvězda hip-hopu Wyclef Jean kandidovat v prezidentských volbách na Haiti, jež se těžce vzpamatovávalo ze zemětřesení.

Wyclef  byl však vyškrtnut poté, co podle komise nesplnil podmínku o délce soustavného pobytu. Hudebník, který se proslavil jako člen sestavy The Fugees, žil od svých devíti let s rodinou v New Yorku.

Posléze přiznal, že o podmínce věděl, ale „nepřipadalo mu to nejdůležitější". Zpěvák, jenž chtěl být haitským Barackem Obamou, se vezl na obrovské vlně podpory zejména mezi mladými, proto panovaly obavy, aby nepropukly na Haiti násilnosti.

Sám tak krajany požádal, aby konec jeho kandidatury přijali bez emocí. Poté však rozjitřil atmosféru, když vzkázal, že za jeho vyloučením jsou machinace. To vyvolalo poznámky, že jeden z nejslavnějších haitských rodáků trpí klasickým syndromem popové hvězdy, která se příliš stylizuje do role spasitele a neunesla porážku.

Zda však něco takového prohlásí i N´Dour, se teprve uvidí.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

teď

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Trump neuspěl. Odvolací soud je nadále pro nahlédnutí do jeho finančních záznamů

Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu zabýval rozhodnutím, které dalo za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů. Ten žádá o nahlédnutí do prezidentových finančních záznamů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Trumpův právník John Sekulow už řekl, že se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu USA.

Výbor pro dohled a reformu americké Sněmovny reprezentantů letos firmu Mazars LLP, která zpracovávala pro Trumpa účetnictví, vyzval, aby mu poskytla finanční záznamy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Jde o jeden z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

U Břeclavi se srazil autobus s dvěma auty, šest lidí utrpělo lehká zranění

Při nehodě autobusu, dodávky s návěsem a osobního auta u Břeclavi se ve čtvrtek před 6:00 zranilo lehce šest lidí. Pět z nich byli cestující z linkového autobusu. Silnice I/55 je v místě nehody uzavřená, policisté dopravu hned za sjezdem z dálnice D2 odklánějí na Ladnou. Kolony tam zatím nejsou.

"Dodávka vezla na návěsu domácí bazén. Náklad se rozkmital a dodávka bokem narazila do linkového autobusu, který jel v protisměru od Břeclavi na Hodonín. Do návěsu dodávky pak následně narazil ještě osobní automobil," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy