Schelingerův skok do Dunaje dosud obestírají záhady. Zpěvákovi hitů by bylo 66 let

Magazín ČTK Magazín, ČTK
6. 3. 2017 13:30
Interpret hitů, jako je Holubí dům nebo Což takhle dát si špenát, se zapsal do české hudební historie jako bluesman i rocker. V dubnu 1981 zemřel za záhadných okolností. Hovořilo se o sebevraždě, tuto teorii však popírá svědkyně, která Jiřího Schelingera doprovázela v osudný večer na bratislavský most. K dalším spekulacím pak přispívá, že jeho tělo nebylo nikdy identifikováno. Od té doby tak čas od času probleskne zpráva, že Schelinger neumřel.
Jiří Schelinger rozdává fanynkám autogramy.
Jiří Schelinger rozdává fanynkám autogramy. | Foto: Soukromý archiv Milana Schelingera

Rockový zpěvák a interpret známých písní Jiří Schelinger by v pondělí oslavil 66. narozeniny. Dne 13. dubna 1981 v pouhých třiceti letech po večírku v bratislavské bohémské hospodě skočil z mostu do Dunaje, na hladinu již nevyplaval.

"Jirka měl ten večer veselou, bezstarostnou náladu a prohlásil, že u nich v Praze se skáče z mostu do Vltavy, takže proč ne tady v Bratislavě," popisuje v dokumentu České televize Holubí andante žena, která ho v osudný den na bratislavský most doprovázela. Jak dodává, přidali se k nim dva mladíci. Schelinger prý neměl v úmyslu do Dunaje skákat, ale nechal se vyprovokovat jedním z těchto mladíků, který hned po vstupu na most ze sebe shodil prádlo a do řeky skočil.

Žena popisuje, že jí dal do ruky tašku a skočil z mostu také. Vše se prý seběhlo tak rychle, že tomu nešlo zabránit. "On si zřejmě neuvědomil, že když tam skočí, tak už nikdy nebude," říká.

Její výpověď popírá teorii, že šlo o sebevraždu.

Existují však i další, konspirativnější teorie vycházející z faktu, že Schelingerovo tělo nebylo nikdy identifikováno. Od té doby tak čas od času probleskne zpráva, že Schelinger neumřel.

Údajné zpěvákovy ostatky se našly až po měsíci u osady Bodíky, podle svědka však byly ve značném stádiu rozkladu. Dokument Holubí andante upozorňuje i na další podivné skutečnosti - tělo nebylo nikdy identifikováno některým z rodinných příslušníků, o zmizení tolik populárního zpěváka média mlčela. Veřejnost tak spekulovala o jeho vraždě, emigraci či skrývání se.

Podle jedné z verzí stála za jeho smrtí tehdejší Státní bezpečnost, která s nelibostí sledovala jeho kontakty s představiteli nezávislé kultury.

V roce 1968 se pokusil o demonstrativní sebevraždu

Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 byl zadržen StB kvůli podezření z účasti na podvodu, protože s bývalými spolužáky údajně roznášel po Nuslích plakáty s hesly jako "okupanti táhněte" nebo "Moskva 2000 km".

V zadržovací vazbě se pokusil o demonstrativní sebevraždu, aby byl propuštěn dříve. Po psychiatrickém vyšetření získal modrou knížku, která mu zaručila osvobození od vojenské služby.

Schelinger nedokončil studium instalatérství, pracoval jako kulisák v divadle Jiřího Wolkera (současné Divadlo v Dlouhé) a dal se na dráhu hudebníka. Začínal s barovými kapelami, které hrály blues a soul, např. Smaragd. Po krátkém angažmá v kapele The Happy Five působil ve skupině Karla Šípa Faraon. V roce 1973 přešel do hudební formace Františka Ringo Čecha.

Příznačný je vývoj jeho přezdívek: v pubertě "Nuselský Holiday" (neboť chodil po Praze stále s kytarou na krku), poté "Sluníčko" (pořád se smál) a nakonec "Peri Hovado" (protože v opilosti propadal demoličním náladám).

Zpěvák se proslavil například písněmi Holubí dům, Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf, Švihák lázeňský či Jsem prý blázen jen. Stál také u zrodu české hardrockové scény.

Půl roku před smrtí přebral Schelinger v kapele opratě, byl ve výborné skladatelské formě, připravoval zlomovou desku Zemětřesení. Měnil se i v soukromí. Přestal kouřit, jíst maso, poslouchal vážnou hudbu, zajímal se o východní filozofii.

Vy*er se na to. Schelingera jsme odradili od podepsání Charty 77, prozradil Ringo Čech | Video: Post Bellum
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy