Znovu vychází vinyl Modrý vrch. Připomíná nedožité sedmdesátiny Deža Ursinyho

Hana Slívová Hana Slívová
24. 2. 2018 7:00
Občanské sdružení Provisorium, které se stará o odkaz slovenského hudebníka Deža Ursinyho, přichází s jeho druhým remasterovaným albem. Po reedici desky Provisorium, již Ursiny vydal se svou stejnojmennou kapelou v roce 1973, se dostalo na Modrý vrch z roku 1981. Ursiny na albu zhudebnil texty svého dvorního textaře Ivana Štrpky. Nový vinyl si bude moci pořídit tisíc zájemců.
Video: YouTube / dezoursiny

Modrý vrch patří k zásadním deskám kytaristy, zpěváka a skladatele Deža Ursinyho, jenž v roce 1995 podlehl rakovině. Reedice Modrého vrchu je tak zároveň připomínkou nedožitých sedmdesátých narozenin. 

Důležitou součástí zvukově, atmosféricky i aranžérsky pestrého artrockového alba jsou slova básníka, spisovatele a překladatele Ivana Štrpky, jenž s hudebníkem pracoval od poloviny 70. let - celkem na jedenácti albech.

Štrpkova slova nemají klasickou textovou strukturu, a byť mnohdy nejprve vyprávějí konkrétní příběh anebo popisují konkrétní pocit, často se záhy rozběhnou po magických stezkách. Posluchači tak dávají obrovský prostor pro vlastní představivost. Specifické vyznění jim dává i Ursinyho neafektovaný hlas, jímž texty místy spíš vypráví, než zpívá. 

Na Modrý vrch má osobní vzpomínku Peter Bálik, novinář a kytarista bratislavské skupiny Živé kvety. Ta na nedávném albu pro vydavatelství Slnko Records nahrála coververzi Ursinyho skladby Ranné správy.

"Jednou jsem potkal Ivana Štrpku a slavnostně mu oznámil, že jsem objevil Modrý vrch. On skutečně existuje, je to nenápadný kopec v Čechách. Ivan se ale jen zasmál, že takových expertů, kteří vědí, kde se Modrý vrch nachází, už bylo. Později v rozhovoru pro časopis Týždeň mi řekl, že všichni máme svoje modré vrchy a že Modrý vrch je ve skutečnosti pohyblivý, že není na jednom místě," vypráví. 

Dežo Ursiny (1947 - 1995)

Modrý vrch - obal
  • Dezider Dežo Ursiny byl bratislavský bigbítový a artrockový hudebník, skladatel, kytarista a textař. 
  • Jako režisér, scenárista a dramaturg se věnoval dokumentární filmové tvorbě. K jeho najznámějším filmovým dokumentům patří O rakovině a naději, Obrázky z výletu za plot blázince a Času je málo a voda stoupá.
  • Jeho hudobní kariéra je úzce spojená s básníkem a dvorním textařem Ivanem Štrpkou, s nímž spolupracoval od roku 1974 na jedenácti albech. 
  • Založil skupiny The Beatmen, The Soulmen (inspirované The Beatles a Cream), Provisorium a Burčiak.
  • Je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznu

Štrpkovy texty má ostatně v oblibě celá kapela Živé kvety. Její zpěvačka Lucia Piussi v nedávném rozhovoru pro stanici Českého rozhlasu Vltava vzpomínala, že přídomek "živé" pochází právě z fascinace Štrpkovou poetikou: často prý zdůrazňuje životnost jevů či lidí, ačkoliv to z jeho textů vyplývá samo o sobě. 

Jak připomíná Marek Čulen, člen týmu, který se o odkaz Ursinyho stará, Modrý vrch byl digitalizovaný a následně remasterovaný v německém studiu. Úpravy původního obalu se podobně jako při reedici Provisoria zhostil Samuel Pernecký, což je syn autora obalů všech Ursinyho desek. I tentokrát se bude album otevírat jako kniha se Štrpkovými texty uvnitř.

Souběžně s reedicemi Ursinyho vinylů vzniká stránka dezoursiny.rocks, na které přibývají zajímavosti, fotky a videa související s Ursinyho tvorbou. Do budoucna sdružení Provisorium počítá s dalšími reedicemi. Které album přijde na řadu jako třetí, to však prozatím není jasné. Záleží na řadě okolností včetně jednání o licenčních podmínkách. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy