Reggae je rytmus a vědomí. Po Colours nyní Ziggy Marley poprvé zazpívá v Praze

V pražském Divadle Archa tuto středu 31. července zazpívá Jamajčan Ziggy Marley. Nejstarší syn slavného Boba Marleyho při svém premiérovém vystoupení v české metropoli představí studiové album Rebellion Rises, které vyšlo loni a získalo nominaci na americkou cenu Grammy.
Animovaný klip k titulní skladbě Marleyho loňské desky Rebellion Rises. | Video: Tuff Gong Worldwide

Nahrávka je apelem k pospolitosti, aktivismu a lásce. "Veškerá rebelie má počátek v lidské mysli, v melodii a v hudbě. Rebelie je vědomí. Jakmile si uvědomíme její potenciál a naše vlastní uvědomění se začne šířit, vyrosteme i my samotní," uvedl autor k poselství alba.

Foto: Tim Cadiente

Osminásobný držitel ceny Grammy, padesátiletý Ziggy Marley, na sebe podobně jako otec vzal úlohu šiřitele lásky, pozitivních vibrací a míru. Vydal se však vlastní cestou: jeho inovativní reggae s chytlavými melodiemi vstřebalo rock, funky, soul i pop.

"Reggae je mantra a meditace. Reggae je rytmus a vědomí. Jeho potenciál je nekonečný. Vždy je před námi cesta dále, vždy existuje naděje v dalším východu slunce, v další sekundě a další minutě," míní Marley.

David Nesta Marley, nejstarší syn Boba a Rity Marleyových, přezdívku Ziggy získal podle jamajského slangového označení jointu. Po otcově smrti založil se sourozenci úspěšnou skupinu The Melody Makers, pojmenovanou po populárním hudebním časopisu. Debutovali roku 1979 skladbou Children Playing in the Streets, jejich poslední, desáté studiové album The Spirit of Music pochází z roku 1999.

Sólovou kariéru Ziggy Marley zahájil v roce 2003 deskou Dragonfly, na které hostovali Flea a John Frusciante z kapely Red Hot Chili Peppers. Od té doby Marley vydal dalších šest desek.

Souběžně s hudbou se dnes věnuje filantropii. S manželkou založil nadaci URGE pomáhající chudým dětem na Jamajce, v Africe i jinde. Spolupracuje také s OSN a neziskovou hudebně vzdělávající organizací Little Kids Rock.

Ziggy Marley v Česku poprvé vloni vystoupil na festivalu Colours of Ostrava. Jeho pořadatelé teď organizují také středeční koncert v Divadlu Archa.

Bob Marley, celým jménem Robert Nesta Marley, byl jamajský zpěvák, skladatel a kytarista, spoluzakladatel a významný představitel reggae. Zemřel 11. května 1981.

V Praze už vystoupili mnozí jeho potomci. Například roku 2013 v pražském Lucerna Music Baru koncertoval zpěvák, muzikant, herec a producent Ky-Mani Marley. Druhý nejstarší syn muzikant a producent Stephen Marley do Česka přijel roku 2012.

Počet oficiálně přiznaných dětí Boba Marleyho dosáhl čísla 11. Většina jeho potomků se věnuje hudbě.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy