Zemřela zpěvačka Křivánková, šla od lásky k hippies k improvizovanému jazzu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 1. 2021 17:04
Po dlouhé nemoci v sobotu ve věku 67 let zemřela jazzová zpěvačka Mirka Křivánková. V posledních letech byla upoutána na invalidní vozík a bojovala s recidivou rakoviny. O úmrtí informoval novinář Jan Rejžek s odkazem na facebookový účet Jana Rajnocha, prvního manžela Křivánkové.
Skladba Mlhavé doteky z alba Zrcadlení, které Křivánková natočila s Jiřím Stivínem. | Video: Supraphon

"Dnes (v sobotu) v ranních hodinách opustila tento svět moje první žena a máma syna Jakuba. Ti, kdo jste ji znali, věnujte ji tichou vzpomínku. Odpočívej v pokoji v jazzovém nebi," napsal Rajnoch.

Vzhledem k zdravotnímu stavu Křivánková již několik let nevystupovala. "Byla to zbytečně zapomenutá umělkyně, která rozhodně patří mezi naše nejlepší zpěvačky 70. a 80. let, spolupracovala se špičkami naší jazzové scény," říká Rejžek.

Křivánková třikrát vyhrála soutěžní festival Vokalíza, a to v letech 1981, 1982 a 1985. Patřila k nejznámějším českým jazzovým pěvkyním vedle Vlasty Průchové či Jany Koubkové.

Brněnská rodačka, jejíž otec pracoval v jáchymovských uranových dolech, začala zpívat v 60. letech minulého století v Lýskově dětském sboru. Poté studovala klavír, od roku 1968 interpretovala folkové písně, které komponovala na své texty. "V pubertě propadla kytaře a hnutí hippies, první muzikantské zkušenosti získávala už jako třináctiletá s kapelou Mazanec; byla sice o mnoho let mladší než ostatní spoluhráči, přesto prorazila i s vlastními skladbami," stojí v anotaci jejích vzpomínek, které uvedl Český rozhlas Vltava.

Zpěvačka se čtyřoktávovým rozsahem se zúčastnila již prvních Pražských jazzových dnů, které ve vyprodané pražské Lucerně pořádala Jazzová sekce Svazu hudebníků.

"Svým způsobem je typickou odchovankyní atmosféry, která poznamenala vývoj evropského jazzu v sedmdesátých letech, kdy hudebníci starého světa přispěli do vroucího kotle nejrůznějších fúzí a syntéz, jímž byla tato hudba ostatně odjakživa vlastním, nezanedbatelným přínosem," stálo v anotaci jejího LP Zrcadlení, natočeného roku 1984 s Jiřím Stivínem.

"Volné vokální improvizace Mirky Křivánkové mají zdánlivě podobu téměř abstraktních linií. Ve spojení s bohatou škálou barevných rejstříků jejího hlasu a citovým zaujetím zpěvačky však vytvářejí smysluplné hudební plochy plné žáru a vnitřního napětí," zhodnotil nahrávku kritik Antonín Matzner.

Po úspěšném gramofonovém debutu Jazzrocková dílna natáčela Křivánková pro Československý rozhlas i Československou televizi. Kromě Jiřího Stivína spolupracovala s kytaristou Rudolfem Daškem a později hráčem na bicí nástroje Alanem Vitoušem, klavíristou Emilem Viklickým, formací Jazz Q Martina Kratochvíla, zpěvačkou Janou Koubkovou, Orchestrem Gustava Broma nebo skupinami Framus Five Michala Prokopa a C.H.A.S.A., což byla v 70. a 80. letech jazzrocková formace nazvaná podle počátečních příjmení zakládajících členů Pavla Chmelaře, Iva Albrechta, Antonína Stříže a Jiřího Adama.

Zpívala také ve filmech Evo, vdej se, Hřiště a Pomerančový kluk, účinkovala ve Státním divadle v Brně v inscenaci Ivanov, v pražském Činoherním klubu ve hře Marianiny rozmary nebo v libereckém Divadle F. X. Šaldy ve hře Médea. Ovládla široký jazzový repertoár, mimo jiné skladby Paula Desmonda, Mojmíra Bártka či Oldřicha Blahy.

Důležitou etapu v jejím životě představovala spolupráce s jazzovým skladatelem, dirigentem a pianistou Milanem Svobodou a multiinstrumentalistou Zdeňkem Dvořákem. Po roce 1989 se možnosti Křivánkové rozšířily, už mohla koncertovat i na zahraničních scénách, zejména v Německu.

Začátkem devadesátých let učila zpěv na pražské DAMU, se skupinou Urfaust vydala album Faust And Margaret nebo se podílela na projektu Pražská strašidla.

Později kvůli těžkému úrazu a dalším zdravotním komplikacím přerušila kariéru, po mnohaleté zdravotní pauze se roku 2004 vrátila deskou Free Flying, obsahující 43 minut improvizované hudby. Natočila ji s americkým kytaristou Garym Lucasem, Zdeňkem Sarkou Dvořákem tentokrát hrajícím na elektrické housle nebo bubeníkem Tomášem Reindlem. Na desce účinkoval i saxofonista The Plastic People Of The Universe Vratislav Brabenec.

"Z jednotlivých nápadů, s nimiž nejčastěji přichází Křivánková nebo Lucas, rostou tvary, které se vyvíjejí, gradují, přinášejí stoupající napětí a opět se rozplývají ve zklidnění. Záznam vznikal možná průběžně a rozčlenění na 'skladby' mohlo proběhnout až dodatečně, přesto se jednotlivé plochy od sebe odlišují," napsal o desce kritik Lubomír Dorůžka v deníku MF Dnes.

V roce 2006 se Křivánková krátce vrátila na pódium ve dvojici s Emilem Viklickým.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy