Nezapomenutelné Špinarce by dnes bylo 70. Skutečné datum narození popletl její otec

Kultura ČTK Kultura, ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2021 12:05
Věra Špinarová by letos 22. prosince oslavila 70. narozeniny. Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem před pár lety prozradila, že její skutečné datum narození je však 23. prosince a že ho její otec popletl. Od skonu původem ostravské zpěvačky letos v březnu uplynuly čtyři roky. Připomeňte si ji a její hity Jednoho dne se vrátíš na melodii z filmu Tenkrát na západě, Meteor lásky či To máme mládež.
Věra Špinarová.
Věra Špinarová. | Foto: ČTK

Geniální chraplavý hlas

Věra Špinarová se narodila v Pohořelicích u Brna, ale většinu svého života strávila v Ostravě. Před pár lety v rozhovoru pro Český rozhlas prozradila, že její skutečné datum narození je o den později. "Když mi bylo čtyřicet, tak moje mamka jen tak mezi řečí řekla: Ale ty ses nenarodila 22., ty ses narodila 23. prosince. No tak to jsem se vyvrátila. A ona říká: No tatínek to tak nějak popletl. Když tě šel hlásit na matriku, tak si to spletl. Bráchovi dal vlastně dvacet tři a on je dvacet dva, září, mně dal 22 a jsem 23, prosinec," prozradila zpěvačka v rozhovoru. O opravu na matrice však zřejmě nepožádala, protože oficiální zdroje uvádějí její datum narození stále 22. prosinec 1951.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy