Zemřel zakladatel legendárních Tangerine Dream Edgar Froese

ČTK ČTK
24. 1. 2015 20:09
Tangerine Dream byli průkopnickou kapelou v oblasti elektronické hudby od sedmdesátých let. Froese byl jediným členem, který v ní zůstal po celou dobu její dosavadní existence.
Edgar Froese.
Edgar Froese. | Foto: TD

Berlín - V sedmdesáti letech zemřel v úterý ve Vídni německý pionýr elektronické hudby a zakladatel skupiny Tangerine Dream Edgar Froese. Na internetu o tom dnes informovali jeho kolegové, podle nichž byla příčinou náhlé smrti plicní embolie.

Podívejte se na koncert Tangerine Dream v katedrále v Coventry v roce 1975.
Podívejte se na koncert Tangerine Dream v katedrále v Coventry v roce 1975. | Video:

Nonkonformní tvůrce založil legendární skupinu Tangerine Dream v roce 1967 a uskupení pak díky svému futuristickému zvuku psalo dějiny moderní populární hudby. Vodu rozčeřilo už svým debutem Electronic Meditation z roku 1970 a celkem vydalo 130 desek.

Skupina je spolu s další německou kapelou Kraftwerk považována za jednoho z nejdůležitějších průkopníků elektronické hudby a několikrát byla nominována na cenu Grammy.

Froese se narodil v den vylodění spojenců v Normandii, 6. června 1944. Původně se chtěl stát výtvarníkem a studoval malířství v Berlíně. Od 70. let se ale věnoval hlavně hudbě a byl jediným členem Tangerine Dream, který ve skupině vydržel po celou dobu její dosavadní existence. Celkem se ve skupině vystřídalo 40 hudebníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy